
Uniwersytet Cambridge podejmuje nowe badania nad potencjalnymi zastosowaniami przemysłowymi grafenu. Z tej okazji pod koniec roku planuje otworzyć ośrodek badawczy warty 25 milionów funtów.
Grafen jest jednoatomową warstwą grafitu, której atomy ułożone są w płaską sześciokątną strukturę. Jest wyjątkowo wytrzymały oraz elastyczny. Pozwala na o wiele szybszy przepływ elektronów niż możliwe jest to w krzemie i funkcjonuje jako przejrzysty przewodnik. Materiał ten jest również niezwykle lekki; arkusz o powierzchni jednego metra kwadratowego waży zaledwie 0,77 miligramów.
Grafen ma zrewolucjonizować wiele gałęzi przemysłu. Jednak w tym momencie, gdy dysponujemy tak cienkimi arkuszami materiału i nie mamy kontroli nad procesem ich wzrostu, ciężko łączyć go z innymi materiałami w użyteczne formy.
Cambridge Grafen Centre rozpoczęło prace 1 lutego 2013. Jego celem będzie przeniesienie grafenu na wyższy poziom technologiczny, tworząc pomost między nauką a przemysłem.
Profesor Andrea Ferrari, dyrektor centrum, powiedział: „Jesteśmy teraz w drugiej fazie badania grafenu, po przyznaniu nagrody Nobla dla Geima oraz Novoselova. To oznacza, że musimy skupić się na procesach produkcyjnych oraz rozszerzeniu badań nad dwuwymiarowymi materiałami i systemami hybrydowymi."
Działalność centrum będzie finansowana z dotacji rządu Wielkiej we współpracy z zainteresowanymi technologią firmami przemysłowymi.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
-
-