Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-07-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-08-29
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)

Jakie funkcje w systemach IT (CMMS, MES, ERP) odpowiadają za IIoT? oraz w jaki sposób pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój IIoT w Polsce? odpowiadamy w artykule autorstwa Pawła Kalety - Inżynier ds. Systemów Automatyki, DSR S.A.

 

Jakie są przykładowe korzyści z wykorzystania IIoT w zakładzie produkcyjnym?


Podstawowymi zaletami rozwiązań IIoT są:
- szybkość instalacji – rozwój technologii powoduje, że aby zacząć monitorować systemu/urządzenia niekiedy wystarczą nam pojedyncze czujniki z wbudowanym modułem bezprzewodowym i możliwością wysyłania do IIoT. Jeśli mamy na zakładzie łączność bezprzewodową, to instalacja kilku czujników może zająć dosłownie minuty. Dodatkowo, nowe rozwiązania automatyki do sterowania maszyn są rozszerzane o moduły/biblioteki komunikacyjne z brokerami IIoT, dlatego odczyt np. parametrów z takich maszyn i urządzeń można również dość szybko zaimplementować w fabryce.
- skalowalność – dane są wysyłane w chmurze, zatem nie musimy dbać o wcześniejsze przygotowanie serwerów w firmie i odpowiednią infrastrukturę IT. Co więcej, nie dotyczy nas problem zbyt dużej ilość danych, bo serwery chmurowe skalujemy do naszych potrzeb.
- analiza – wszystkie profesjonalne rozwiązania chmurowe obecnie dostarczają rozwiązania do analizy danych.
- dostępność – do danych chmurowych mamy dostęp z dowolnego miejsca na ziemi, bez konieczności logowania przez VPN i inne dodatkowe formy zabezpieczeń.
- bezpieczeństwo – rozwiązania chmurowe są dużo bardziej zabezpieczone przed niepożądanym dostępem, niż nasze wewnętrzne sieci firmowe.
- systemy AI – systemy sztucznej inteligencji, wspierające w takich rozwiązaniach jak Predictive Maintenance – przewidywanie awarii czy ogólnych sytuacjach problematycznych, które mogą wystąpić na produkcji i sugerowanie rozwiązań w celu poprawy ich działania, usunięcia przyczyn.

Jakie funkcje w systemach IT (CMMS, MES, ERP) odpowiadają za IIoT?
Funkcje IIoT są to zazwyczaj dodatkowe moduły/aplikacje, które opierają się na IIoT i służą do wymiany danych, przetwarzaniu i składowaniu ich w odpowiednich bazach. Natomiast systemy nadrzędne (CMMS, MES, ERP) wykorzystują możliwości tych rozwiązań.

Jak pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój IIoT w Polsce?
Producenci przede wszystkim zauważyli konieczność zdalnego monitorowania swoich fabryk. Ograniczenia w przemieszczaniu, praca zdalna, opóźnienia dostaw, sprawiły, że nie można było na bieżąco monitorować parku maszynowego, jak i reagować na wynikłe problemy od razu. Dzięki zastosowaniu systemów MES, CMMS, opartych na IIoT i powiązaniu ich z nadrzędnym systemem ERP, można zdalnie na bieżąco reagować na zaistniałe sytuacje. Odpowiednie alerty ustawiane na zdarzenia mogą nas niezwłocznie informować o zaistniałych sytuacjach, czy to o zwolnionej produkcji, ważnej awarii czy problemach z dostawami.

Jak można ocenić aktualny stan wykorzystania w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych zjawiska IIoT?
Coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych widzi korzyści z wprowadzenia rozwiązań IIoT i coraz więcej z nich widzi sensowność takich rozwiązań. Szczególnie jeśli chodzi o rozwiązania chmurowe, nastawienie fabryk w Polsce jest coraz bardziej przychylne, również na bazie sprawdzonych realizacji w innych przedsiębiorstwach. Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie tego typu rozwiązań, jednak dalej jest to dużo mniejsza ilość, niż w krajach Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej.

 

Autor wypowiedzi: Paweł Kaleta, Inżynier ds. Systemów Automatyki, DSR S.A.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
dsr.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także