Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-05-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-05-21
Samonaprawiający się beton
Samonaprawiający się beton
Samonaprawiający się beton

Beton jest jednym z najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych na świecie. Największe budynki w obszarach śródmiejskich na całym świecie wykonane są właśnie z materiału, który znali już Rzymianie. Nie dziwi więc fakt, że nad jego udoskonaleniem pracuje rzesza naukowców. Wśród nich profesor z Politechniki Delft w Holandii, który stworzył właśnie jego nowy rodzaj.

Poważną wadą budynków wykonanych z betonu są pęknięcia materiału, które propagują się w czasie. Narażają one metalową strukturę wsporczą na kontakt z wodą i w następstwie rychłe wystąpienie korozji. Może to w dłuższej perspektywie prowadzić do osłabienia konstrukcji, a w skrajnych przypadkach do katastrof budowlanych. Odpowiedzią na ten problem jest beton profesora Henka Jonkersa, który jest w stanie sam naprawić pęknięcia, które powstają w jego strukturze.

Wraz ze swoim zespołem opracował on materiał, który nazwano biobetonem. Mieszanka cementu, kruszywa oraz wody dostała do pomocy szczepy bakterii. Materiał wytwarza się w tradycyjny sposób, dodając do niego na pewnym etapie grono jednokomórkowców.

W momencie, gdy w materiale pojawiają się pęknięcia bakterie w kontakcie z wodą zaczynają się uaktywniać. Specyficzny szczep wykorzystany przez badaczy to bakterie z rodziny Bacillus. Są one w stanie przeżyć lata bez pokarmu oraz tlenu. Bakterie po przyjęciu wody i pokarmu produkują wapń. Ich pożywieniem jest mleczan wapnia zawarty w kapsułach, które rozpuszczają się w wodzie. Efektem jest samonaprawiający się beton.

Czy biobeton zrewolucjonizuje współczesne budownictwo? Tego nie dowiemy się zbyt prędko. Na odpowiedź musimy poczekać z pewnością jeszcze parę dobrych lat.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
cnn
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :