Powrót do listy komunikatów Dodano: 2013-06-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-06-18
Sandvik Coromant kontynuuje dialog na temat trendów w branży obróbki metali
John Jacobsen, Senior Manager at Sandvik Coromant Academy
John Jacobsen, Senior Manager at Sandvik Coromant Academy

Na początku 2013 roku firma zainicjowała dialog na temat globalnych trendów kształtujących przyszłość branży produkcyjnej. Inicjatywie tej towarzyszyło opublikowanie raportu na temat trendów oraz filmu poruszającego zagadnienia urbanizacji, zrównoważonego rozwoju, nowych materiałów i nowych technologii.

Tym razem, lider branży obróbki metalu przygląda się trendom związanym z przygotowaniem zawodowym, między innymi zjawisku niedopasowania kwalifikacji w konsekwencji, którego do roku 2020 na świecie może zabraknąć nawet 85 milionów wykwalifikowanych pracowników. Poruszane są też zagadnienia hiperspecjalizacji i niezbędnych zmian modelu kształcenia w przyszłości.

"Jeśli chodzi o trendy w branży produkcyjnej, liderzy rynku mają obowiązek być uważni i myśleć perspektywicznie. Jesteśmy firmą bazującą na wiedzy; kompetencje, badania i rozwój to filary, na których wspiera się nasza działalność. Z tych powodów, zależy nam na żywym dialogu, poruszającym temat czekających branżę wyzwań dotyczących zapotrzebowania na kompetencje i kwalifikacje" - mówi Klas Forsström, prezydent Sandvik Coromant.

Niedopasowanie kwalifikacji

Po odejściu z rynku pracy pokolenia wyżu demograficznego, które zabierze ze sobą posiadaną przez siebie wiedzę, będziemy musieli stawić czoła wielu nowym wyzwaniom. Oznacza to, że w przyszłości wiedza i umiejętności staną się znacznie trudniej dostępne. Wprawdzie młode pokolenie pracowników branży obróbki metalu jest jednym z najliczniejszych w historii, ale jego przygotowanie zawodowe nie odpowiada kompetencjom poszukiwanym na rynku pracy. Ta sytuacja wymusza zmiany systemów organizacji pracy w firmach i konieczność przedefiniowania strategii edukacyjnych.

Epoka hiperspecjalizacji

W przyszłości, producenci nie będą mieć możliwości zatrudnienia u siebie wszystkich potrzebnych specjalistów. Taka sytuacja stwarza nowe możliwości działania i współpracy. Wystarczy wspomnieć, że do tej pory decyzję o zleceniu usługi wykonawcy zewnętrznemu uzależniano od kosztów. W przyszłości, na tej zasadzie będą realizowane konkretne usługi. Zmieni się organizacja pracy; poszczególne etapy produkcji będą zlecane specjalistom w różnych miejscach na świecie, a efekty ich pracy kompilowane w gotowy do dostarczenia produkt.

"Firmy będą przypominać sieć zespołów muzycznych: kierownicy projektów będą koordynować pracę grup ekspertów tak, jak dyrygent kieruje orkiestrą symfoniczną. Ten system stwarza nowe możliwości partnerstwa i współpracy między producentami towarów, narzędzi i obrabiarek, uczelniami wyższymi i ośrodkami badawczymi" - wyjaśnia Klas Forsström.

Kształcenie na żądanie

Z uwagi na zapotrzebowanie na wykształconych specjalistów, uczelnie wyższe i centra kształcenia zawodowego będą musiały zreformować swoją strukturę organizacyjną. Przyszłość przyniesie zwiększenie popytu na specjalistyczne szkolenia, przeprowadzane dla ściśle określonej grupy osób w konkretnym miejscu i czasie. Na naszych oczach, model edukacji zmienia się z liniowego na modułowy.

Nieustanny dialog

Bieżące trendy niosą ze sobą zarówno zagrożenia, jak i możliwości. Firmy, które dziś zastanawiają się nad wdrożeniem nowych systemów organizacji pracy, wykorzystujących nowe technologie, w przyszłości bardzo na tym skorzystają.

"Będziemy kontynuować dialog na temat przyszłości branży produkcyjnej i dzielić się cenną wiedzą o najnowszych trendach i wyzwaniach" - podsumowuje Klas Forström.

O ekspertach wypowiadających się w filmie

Thomas W. Malone jest profesorem w szkole zarządzania MIT Sloan School of Management.

Tammie Johns jest prezesem firmy Strategy and Talent Corporation.

Mikael Lövblad zajmuje się analityką biznesową w firmie Sandvik.

John Jacobsen jest starszym menedżerem w Akademii Sandvik Coromant.

Film na temat trendów jest dostępny na stronie internetowej: www.sandvik.coromant.com/lookingahead

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
Sandvik Coromant
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także