
Rynek urządzeń CNC sterowanych komputerowo wyraźnie się w 2011 roku rozwinął. Po ciężkim, kryzysowym 2009 roku, rynek odbudował się, a jego wartość przekroczyła rekordowe 6 miliardów dolarów z 2008 roku, czytamy w najnowszym raporcie 'Computer Numerical Controls Worldwide Outlook', przygotowanym przez analityków z ARC Advisory Group.
Motorami napędowymi tak gwałtownego wzrostu były sektory: motoryzacyjny oraz ropy i gazu, a także doskonała koniunktura w regionie Azja-Pacyfik.
„Rynek urządzeń CNC sterowanych komputerowo w 2011 roku jest odzwierciedleniem dobrej koniunktury na inwestycje w produkcję, jednakże kończące się cykle inwestycyjne sprawiają, że przyszłość rynku wciąż pozostaje mocno niepewna." – stwierdzili Sal Spada i David Lavieri z ARC. „
W czasie kryzysu z 2009 i pierwszej połowy 2010 roku, firmy oszczędzały i zamiast kupować nowe maszyny, maksymalnie wykorzystywały stare. Pod koniec 2010 roku trend ten zaczął się zmieniać, firmy poluzowały swoje budżety i rozpoczęły wymianę starych urządzeń. Szczególnie duże inwestycje w sterowane komputerowo urządzenia CNC poczynił sektor motoryzacyjny. Jednakże inwestycje tego rodzaju mają charakter cykliczny i wciąż pozostaje pytanie czy utrzymają rozwój rynku przez kolejne kilka lat.
Choć maszyny wielozadaniowe istnieją od lat, postęp technologiczny w zakresie urządzeń CNC sterowanych komputerowo wciąż otwiera przed nimi nowe zastosowania. Urządzenia tego rodzaju nie tylko zmniejszają liczbę koniecznych urządzeń, ale i skracają czas całego procesu produkcji. Mniej urządzeń oznacza też mniejsze wydatki na energię.
Choć w 2011 roku najszybciej rozwijającym się rynkiem sterowanych komputerowo urządzeń CNC był rynek chiński, to jego przyszłość jest już mniej pewna. W rezultacie realizowania gospodarki nastawionej na eksport, rynek wewnętrzny jest silnie uzależniony od gospodarek krajów rozwiniętych, a w szczególności Stanów Zjednoczonych, Europy i Japonii.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Automation

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
3 filary Przemysłu 5.0. Czy Polska jest na nie gotowa?
Przemysł jest motorem napędowym Europy od czasu pierwszej rewolucji przemysłowej. Obecnie przechodzi na bardziej zrównoważony model, gdzie liczy...
-