Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-08
Współczesne złączki pneumatyczne - rodzaje i zastosowanie

zlaczki-baner-facebook-960x640(1).jpg

Złączki pneumatyczne są nieodłącznym elementem instalacji wykorzystujących sprężone powietrze. Pozwalają na połączenie poszczególnych jej części, a także realizację modyfikacji czy napraw. Istnieje wiele typów złączek, dopasowanych do różnych standardów. W ofercie firmy Pneumatig można znaleźć popularne złączki do powietrza, jak i złącza pneumatyczne o specyficznym przeznaczeniu w specjalistycznych instalacjach. Sprawdź, jakie rodzaje złącz pneumatycznych warto wybrać w określonych sytuacjach.

 

Rodzaje złączek pneumatycznych

Współczesne złącza pneumatyczne pozwalają na szybką realizację nawet wyjątkowo skomplikowanych instalacji pneumatycznych. Ważny jest jednak dobór takiego rodzaju złączek, który odpowiada zastosowanym w instalacji elementom, ich średnicom czy zakończeniom. Z tego względu złączki pneumatyczne podzielić można na:

 • złącze pneumatyczne standardowe,
 • złączka pneumatyczna nierdzewna,
 • mini złączka do powietrza,
 • skręcane złączki do przewodów pneumatycznych,
 • złącza wtykowe pneumatyczne,
 • złącza kłowe,
 • złącze pneumatyczne z tak zwaną "choinką", używane z opaską ślimakową zaciskową.

Jeśli chodzi o złącza pneumatyczne rodzaje najczęściej wykorzystywane w instalacjach to złączki pneumatyczne typu Quick oraz szybkozłączki f26, jednak w ofercie Pneumatig można znaleźć niemal każdy typ złączek potrzebnych do stworzenia, naprawy lub modernizacji instalacji.

 

zlaczki-baner-facebook-960x640(1).jpg

 

Oprócz formy łączek pneumatycznych istotny jest także materiał ich wykonania oraz idąca z nim w parze odporność na warunki pracy. Dlatego złączki pneumatyczne mogą być wykonane z wysokiej jakości poliamidu, złączki pneumatyczne plastikowe, z mosiądzu niklowanego czy stali nierdzewnej, z uszczelnieniem NBR lub innym. Wskazywane są dla nich brzegowe warunki pracy, wśród których do kluczowych należy zakres temperaturowy oraz maksymalne ciśnienie robocze. Temperatura standardowo mieści się w zakresie od -20°C do 70-80°C, choć dla wybranych modeli złączek może dochodzić nawet do 105°C - 130°C. Z kolei ciśnienie pracy to przeważnie zakres 0-12 bar, a w przypadku rozwiązań specjalistycznych nawet do 35-42 bar.

Ponadto, ze względu na kształt złącza pneumatyczne można podzielić na:

 • złączki pneumatyczne proste, kolanka,
 • różnorodne rozgałęźniki - na przykład trójniki „T” lub typu „Y”, czwórniki,
 • listwy rozdzielające, kolektory,
 • złącze pneumatyczne obrotowe łożyskowane: wolno i szybkoobrotowe,
 • złączki do węży pneumatycznych proste przelotowe,
 • złącza wtykowe redukcyjne,
 • zaślepki i korki,
 • zawory odcinające, z możliwością odpowietrzenia
 • regulatory.

To, która forma złączki pneumatycznej jest potrzebna w danym miejscu instalacji, wynika z jej specyfiki. Powinny być one uwzględnione już na etapie projektu instalacji pneumatycznej wraz z jego specyfikacją.

 

Właściwa złączka do powietrza - zastosowanie

Dobrze dobrane złącze pneumatyczne pozwala na zachowanie szczelności i niezawodności instalacji. Przyłącze pneumatyczne może być użyte w instalacjach różnego typu, umożliwia rozprowadzenie medium roboczego pomiędzy poszczególnymi odbiornikami, a także sam montaż instalacji. Złączki do pneumatyki znajdują zastosowanie w instalacjach wykonanych z przewodów polietylenowych, poliamidowych, nylonowych czy teflonowych, a także z rur z tworzyw sztucznych lub stali. Złączki do pneumatyki to także osprzęt dodatkowy dla siłowników pneumatycznych czy też zaworów sterujących.

Przeważnie złączki do powietrza wtykowe, szybkozłączki sprawdzają się w instalacjach, które mogą być często przebudowywane, serwisowane albo modernizowane. Mogą stanowić elementy układów pneumatyki napędowej. Ich montaż jest nieco szybszy niż złączy powietrznych skręcanych, a parametry użytkowe wystarczające do wielu różnorodnych implementacji. Z kolei złączki pneumatyczne skręcane są rozwiązaniem z powodzeniem stosowanym w trwalszych instalacjach, dla których nie przewiduje się częstych modyfikacji czy demontażu. Nie ustępują znacząco w czasie montażu, stanowiąc jednocześnie przeważnie pewniejszy sposób połączenia przewodów pneumatycznych.

Oferta złączek pneumatycznych w sklepie Pneumatig obejmuje elementy wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych dystrybutorów. Dzięki temu można mieć pewność, że zaopatrzenie w odpowiednie złączki pneumatyczne, jak i inne elementy instalacji w tym miejscu będzie dobrym wyborem.

 

Źródło:
pneumatig.eu

Czytaj także