Złączki pneumatyczne są nieodłącznym elementem instalacji wykorzystujących sprężone powietrze. Pozwalają na połączenie poszczególnych jej części, a także realizację modyfikacji czy napraw. Istnieje wiele typów złączek, dopasowanych do różnych standardów. W ofercie firmy Pneumatig można znaleźć popularne złączki do powietrza, jak i złącza pneumatyczne o specyficznym przeznaczeniu w specjalistycznych instalacjach. Sprawdź, jakie rodzaje złącz pneumatycznych warto wybrać w określonych sytuacjach.
Rodzaje złączek pneumatycznych
Współczesne złącza pneumatyczne pozwalają na szybką realizację nawet wyjątkowo skomplikowanych instalacji pneumatycznych. Ważny jest jednak dobór takiego rodzaju złączek, który odpowiada zastosowanym w instalacji elementom, ich średnicom czy zakończeniom. Z tego względu złączki pneumatyczne podzielić można na:
- złącze pneumatyczne standardowe,
- złączka pneumatyczna nierdzewna,
- mini złączka do powietrza,
- skręcane złączki do przewodów pneumatycznych,
- złącza wtykowe pneumatyczne,
- złącza kłowe,
- złącze pneumatyczne z tak zwaną "choinką", używane z opaską ślimakową zaciskową.
Jeśli chodzi o złącza pneumatyczne rodzaje najczęściej wykorzystywane w instalacjach to złączki pneumatyczne typu Quick oraz szybkozłączki f26, jednak w ofercie Pneumatig można znaleźć niemal każdy typ złączek potrzebnych do stworzenia, naprawy lub modernizacji instalacji.
Oprócz formy łączek pneumatycznych istotny jest także materiał ich wykonania oraz idąca z nim w parze odporność na warunki pracy. Dlatego złączki pneumatyczne mogą być wykonane z wysokiej jakości poliamidu, złączki pneumatyczne plastikowe, z mosiądzu niklowanego czy stali nierdzewnej, z uszczelnieniem NBR lub innym. Wskazywane są dla nich brzegowe warunki pracy, wśród których do kluczowych należy zakres temperaturowy oraz maksymalne ciśnienie robocze. Temperatura standardowo mieści się w zakresie od -20°C do 70-80°C, choć dla wybranych modeli złączek może dochodzić nawet do 105°C - 130°C. Z kolei ciśnienie pracy to przeważnie zakres 0-12 bar, a w przypadku rozwiązań specjalistycznych nawet do 35-42 bar.
Ponadto, ze względu na kształt złącza pneumatyczne można podzielić na:
- złączki pneumatyczne proste, kolanka,
- różnorodne rozgałęźniki - na przykład trójniki „T” lub typu „Y”, czwórniki,
- listwy rozdzielające, kolektory,
- złącze pneumatyczne obrotowe łożyskowane: wolno i szybkoobrotowe,
- złączki do węży pneumatycznych proste przelotowe,
- złącza wtykowe redukcyjne,
- zaślepki i korki,
- zawory odcinające, z możliwością odpowietrzenia
- regulatory.
To, która forma złączki pneumatycznej jest potrzebna w danym miejscu instalacji, wynika z jej specyfiki. Powinny być one uwzględnione już na etapie projektu instalacji pneumatycznej wraz z jego specyfikacją.
Właściwa złączka do powietrza - zastosowanie
Dobrze dobrane złącze pneumatyczne pozwala na zachowanie szczelności i niezawodności instalacji. Przyłącze pneumatyczne może być użyte w instalacjach różnego typu, umożliwia rozprowadzenie medium roboczego pomiędzy poszczególnymi odbiornikami, a także sam montaż instalacji. Złączki do pneumatyki znajdują zastosowanie w instalacjach wykonanych z przewodów polietylenowych, poliamidowych, nylonowych czy teflonowych, a także z rur z tworzyw sztucznych lub stali. Złączki do pneumatyki to także osprzęt dodatkowy dla siłowników pneumatycznych czy też zaworów sterujących.
Przeważnie złączki do powietrza wtykowe, szybkozłączki sprawdzają się w instalacjach, które mogą być często przebudowywane, serwisowane albo modernizowane. Mogą stanowić elementy układów pneumatyki napędowej. Ich montaż jest nieco szybszy niż złączy powietrznych skręcanych, a parametry użytkowe wystarczające do wielu różnorodnych implementacji. Z kolei złączki pneumatyczne skręcane są rozwiązaniem z powodzeniem stosowanym w trwalszych instalacjach, dla których nie przewiduje się częstych modyfikacji czy demontażu. Nie ustępują znacząco w czasie montażu, stanowiąc jednocześnie przeważnie pewniejszy sposób połączenia przewodów pneumatycznych.
Oferta złączek pneumatycznych w sklepie Pneumatig obejmuje elementy wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych dystrybutorów. Dzięki temu można mieć pewność, że zaopatrzenie w odpowiednie złączki pneumatyczne, jak i inne elementy instalacji w tym miejscu będzie dobrym wyborem.
- Źródło:
- pneumatig.eu
Czytaj także
-
Przewody do powietrza - podstawowe informacje
Przewody do powietrza są potrzebne w każdym układzie pneumatycznym. Bardzo istotne jest jednak to, by z dużą starannością je wybrać, uwzględniając...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-