
Cechą procesów produkcji części jest nieograniczona ilość możliwych kształtów. Z drugiej strony wysoką jakość powierzchni można często uzyskać jedynie poprzez frezowanie lub szlifowanie. Tutaj jednak pojawia się konflikt: frezowanie powoduje wibracje, które mają negatywny wpływ na dokładność i czas obróbki. Wydaje się jednak, że badacze z Aachen znaleźli na to sposób.
Powstałe w procesie produkcji części, zwłaszcza cienkościenne, są szczególnie podatne na drgania podczas obróbki. Powoduje to obniżenie jakości ich powierzchni, a nawet powstawanie bezużytecznych artefaktów. Z tego względu naukowcy z Instytutów Fraunhofer do procesu produkcji części włączają konstrukcje wsporcze. Ich zadaniem jest zwiększenie sztywności podatnych obszarów i redukcja wibracji.
Te elementy podtrzymujące można następnie usunąć przy stosunkowo niewielkim wysiłku w trakcie operacji wykańczania powierzchni. W ten sposób części można wytwarzać w wyższej jakości, szybciej i przy mniejszym zużyciu narzędzia. Dwa Instytuty: Technologii Produkcyjnej (IPT) i Techniki Laserowej (ILT) zaprezentują swoją koncepcję po raz pierwszy podczas Farnborough International Airshow.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- innovations-report.com; ipt.fraunhofer.de

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Szlifierki pneumatyczne - dowiedz się który model jest dla Ciebie!
Szlifierki pneumatyczne to jedne z najpopularniejszych narzędzi z napędem pneumatycznym. Są one powszechnie wykorzystywane w procesach...
-
-