
Szwajcarscy naukowcy przy udziale profesora Woo Soo Kim z Uniwersytetu Simona Frasera opracowali ekologiczny proces produkcji bezprzewodowych czujników Internetu rzeczy (IoT) przy udziale druku 3D. Wykorzystali oni materiał celulozowy, zastępując tym samym tworzywa sztucze i materiały polimerowe stosowanych obecnie. Ponadto dzięki drukowi 3D umożliwia osadzanie dodatkowych elementów, zapewniając większą funkcjonalność.
Profesor Kim wyjaśnia: "Nasze przyjazne dla środowiska czujniki celulozowe z nadrukiem 3D mogą bezprzewodowo przesyłać dane, a następnie można je usuwać bez obaw o zanieczyszczenie środowiska. Pomoże to w rozwoju zielonej elektroniki, ponieważ odpady z płytek stanowią niebezpieczne źródło zanieczyszczenia środowiska."
W drugim projekcie, który odbywa się przy udziale południowokoreańskich naukowców z Instytutu Nauki i Technologii (DGIST) oraz PROTEM Co Inc, naukowcy dokonali przełomu w technologii wytłaczania. Dzięki temu mogą swobodnie nadrukować delikatne wzory obwodów na elastycznym podłożu polimerowym, co jest niezbędne w produktach elektronicznych. Technologia ta jest stosowana jest do masowego nadrukowywania precyzyjnych wzorów przy niskim koszcie jednostkowym.
Do tej pory można było więc odcisnąć tylko te, które zostały wcześniej nadrukowane. Jego zespół opracował metodę bezpośredniego nadrukowywania, która niewątpliwie znajdzie szerokie zastosowanie w procesach półprzewodnikowych i urządzeniach do noszenia na ciele.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- 3ders.org; 3dprintingindustry.network

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zadruk małych komponentów elektronicznych
Jaką drukarkę przemysłową wybrać dla małych komponentów elektronicznych? Komponenty wykorzystywane w branży elektronicznej wymagają stosowania...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-