Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-12-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-12-20
Czy podwoimy efektywność silników?
Czy podwoimy efektywność silników
Czy podwoimy efektywność silników

Nowa zasada konwersji energii może doprowadzić do podwojenia wydajności dzisiejszych silników. Profesor Ken Naitoh z japońskiego Waseda University, odkrył nową zasadę spalania, która może zmienić poziom sprawności cieplnej silników spalinowych, osiągając wartość większą niż 60%.

Jeżeli silniki wykorzystujące tę zasadę, będą wykorzystane w praktycznych zastosowaniach, to uważa się, że mogą one w znaczący sposób wpłynąć na problemy energetyczne środowiska.

Profesor Naitoh opracował nową zasadę poprzez rozwój nowych teorii dynamiki termofluidalnej oraz poprzez eksperymenty myślowe poparte symulacjami obliczeniowymi.

Mówi ona, że podczas gdy sprawność cieplna może być podniesiona poprzez osiągnięcie wysokiego stopnia sprężania, może być to ono zrealizowane dzięki impulsowym kolizjom wielu strumieni gazu mieszaniny paliwowo-powietrznej w mikroskopijnych regionach centralnej części komory spalania. Jeszcze większa efektywność została uzyskana dzięki dodaniu do paliwa 3 nowych substancji.

Ten sposób wspomaganej kompresji jest uważany za tańsze rozwiązanie od promowanych dziś akumulatorów elektrycznych. Pozwala również na redukcję szumów silnika i potencjalnie może prowadzić do wyeliminowania potrzeby mechanizmów chłodzenia.

Jeśli skuteczność tej zasady będzie potwierdzona przez testy spalania, to nie tylko otworzy drzwi do nowych lekkich pojazdów, ale może także doprowadzić do nowej generacji wysokowydajnych silników samochodowych.

Maksymalna wydajność cieplna współczesnych silników benzynowych dla samochodów stoi na poziomie około 30%. Uważa się, że spada nawet do 15% w stanach przejściowych od biegu jałowego do osiągania niskich prędkości jazdy po mieście. Jeśli zostaną zastąpione silnikami o wysokiej sprawności, znacznie zredukuje to zużycie paliwa – nawet w stosunku do silników hybrydowych.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pacetoday
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także