
Według inżynierów z Uniwersytetu w Maryland okna z przezroczystego drewna mogą w niedalekiej przyszłości zagwarantować lepsze oświetlenie i izolację cieplną w stosunku do tradycyjnych. Wynikami swoich badań podzielili się na łamach czasopisma Advanced Energy Materials.
Okna stworzono na Wydziale Nauk Materiałowych i Inżynierii Uniwersytetu w Maryland. Światło, które przez nie przepuszczano było bardziej równomiernie rozłożone w pomieszczeniu, jednak jego ilość była nieco mniejsza niż w przypadku okien szklanych. Biorąc jednak pod uwagę izolację termiczną, zdecydowanie lepiej wypadały okna drewniane.
Doskonała izolacja cieplna jest zasługą faktu, że okna przepuszczają światło w zakresie fal widzialnych, natomiast zakres widma przenoszący najwięcej ciepła jest blokowany. Dzięki strukturze komórkowej światło jest rozpraszane, przez co pomieszczenie oświetlane jest jednorodnie, a przebywający w nim ludzie nie są nim rażeni. Zachowanie oryginalnych kapilar drewna tworzących ową strukturę możliwe jest dzięki specjalnie opracowanemu procesowi.
Kanaliki ułożone są w taki sposób, aby przechodziło przez nie jak najwięcej światła. W przypadku okien szklanych na oświetlenie pomieszczenia przemożny wpływ ma pozycja słońca o danej porze dnia. Kanaliki w oknach drewnianych z kolei zawsze prowadzą promienie słońca w tym samym kierunku, co stanowi ich niepodważalną zaletę.
Według inżynierów z Maryland przezroczyste drewno nie różni się w obróbce od tradycyjnego. Jednak dzięki dodatkom polimerów innowacyjny materiał pozostaje wodoodporny, a struktura komórkowa czyni go mniej kruchym od szkła.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne materiały dla energooszczędnych konstrukcji: rola kompozytów
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-