Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-12-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-12-07
Druk 3D coraz doskonalszy
Druk 3D coraz doskonalszy
Druk 3D coraz doskonalszy

Badacze z MIT opracowali system druku 3D pozwalający korygować połysk drukowanego obiektu. Potencjalne zastosowania tego rozwiązania to między innymi repliki muzealne czy bardziej realistyczne protezy.

Kontrola nad matowością danej powierzchni jest osiągana poprzez zastosowanie lakierów o zmiennych właściwościach. Bardziej błyszczące lakiery są mniej żrące i zasychają tworząc gładszą powierzchnię. Problemem matowych lakierów są większe polimery, mogące zatykać cienkie dysze drukarek.

Poprzednie badania, przeprowadzone na uniwersytecie w Purude, wykazały jak półtonowanie jest w stanie poprawić barwę i połysk materiału. Metoda naukowców z MIT polega na druku całego obiektu w wysokim połysku, z pomocniczymi strukturami pokrywającymi obszar, gdzie powierzchnia ma być matowa. Są one później usuwane uzyskując pożądane właściwości materiału.

Na potrzeby tej techniki naukowcy skonstruowali drukarkę 3D z szerokimi dyszami. To rozwiązanie pozwoliło na kładzenie kropli żrącego lakieru o zmiennym rozmiarze. Lakier przechowywany pod ciśnieniem, jest kładziony na powierzchnię, poprzez otwieranie i zamykanie zaworu igły. Im więcej lakieru użyjemy tym większa będzie kropla. Zastosowane półtonowanie polega na tworzeniu kropli o różnej wielkości i w różnych odstępach, co z większej odległości daje wrażenie płynnych przejść w matowości materiału.

To jakie półtonowanie wybierze drukarka, jest uzależnione od decyzji użytkownika co do oczekiwanego połysku. Dokonywana jest także kalibracja drukarki.

Naukowcy zademonstrowali swoje wyniki na tzw. obiektach 2.5D, przypominających płaskorzeźby o wysokości nie większej niż 0.5 cm. Planowany jest dalszy rozwój technologii mający umożliwić zastosowanie w druku obiektów w pełni trójwymiarowych.

(SW)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
3dprintingindustry.com; Grafika: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gloss-samples.gif
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także