Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-12-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-12-23
Energia dzięki drukowanym cegłom
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Konwencjonalne źródła, takie jak węgiel, ropa naftowa czy gaz, stają się coraz mniej popularne, ze względu na źródła energii odnawialnej. Ale zdaniem ekspertów przyszłość będzie obejmować jeszcze mniej prawdopodobną energię, pochodzącą ze ścian. Ściany zbudowane z wydrukowanej 3D cegły w King's College London wytwarzają energię elektryczną, korzystając z różnic temperatur występujących po ich przeciwnych stronach budynku.

Na czym polega ich działanie? Cegła termogalwaniczna, z której są zbudowane, jest w zasadzie jednoskładnikową formą silnika Stirlinga. Jest to wynalazek, który przekształca różnice temperatur w ruch mechaniczny. Następnie, może on być wykorzystany bezpośrednio, przechowywany jako energia cieplna lub magazynowany w bateriach.

Cegły te nie wytwarzają wystarczającej ilości energii, aby zasilić sprzęt AGD, ale mogą zasilić światła i ładować smartfony. Leigh Aldous, z King's College wyjaśnia: "Chodzi o to, że cegły te mogą być drukowane w 3D z przetworzonego plastiku i mogą być używane do szybkiego i łatwego stworzenia budynków. Dzięki różnicy temperatur z otoczeniem, wytwarzana będzie energia elektryczna wystarczająca do oświetlenia nocnego i doładowania telefonu komórkowego."

Co więcej, są one mocniejsze od tradycyjnych cegieł i jednocześnie niepalne, w przeciwieństwie do baterii. "Zasadniczo nie wymagają konserwacji, ładowania ani uzupełniania. W przeciwieństwie do akumulatorów, same nie przechowują energii, co również eliminuje ryzyko pożaru i ograniczeń transportowych" - dodaje Aldous. Conor Beale, student uczelni, powiedział: "Co jest naprawdę interesujące, to fakt, że możemy wziąć coś tak powszechnego, o czym nigdy byśmy nie pomyśleli, tak jak różnica temperatur w domach i używać to do wytwarzania energii elektrycznej." To kolejny dowód na to, że druk 3D wywiera coraz większy wpływ na codzienne życie.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
3ders.org; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także