
Ford podjął współpracę z producentem tequili, Jose Cuervo, której celem jest wykorzystanie produktów ubocznych produkcji tequili do wytwarzania bioplastiku mogącego posłużyć za budulec elementów samochodowych. Inżynierowie testują obecnie wytrzymałość i odporność na ciepło uzyskanego w ten sposób tworzywa.
Po tym jak sok z agawy zostanie wykorzystany do wytworzenia trunku, włókna ze świeżo wyciśniętych owoców stają się odpadem. Jednak jak się okazuje mogą one być wykorzystane ponownie w postaci paliwa lub jako składnik tworzyw sztucznych.
Największy na świecie producent tequili, Jose Cuervo pracuje nad ich zagospodarowaniem już jakiś czas. Jose Cuervo przetwarza dziennie około 300 ton agawy, ale tylko część pozostałych włókien jest wykorzystana jako kompost lub produkt doświadczalny. Reszta jest odrzucana lub po prostu palona.
Wysiłki Forda w dziedzinie prób zastąpienia trudno rozkładalnych plastików alternatywnymi tworzywami biologicznymi już prawie dziesięć lat temu przyniosły efekt w postaci wykorzystania słomy pszenicy do budowy elementów Forda Flexa. Wykorzystując włókna agawy, Ford dąży do ograniczenia tworzyw ropopochodnych, jak również zmniejszenia masy plastikowych części stosowanych przy produkcji samochodów. Ford twierdzi, że przeciętne auto zawiera obecnie około 181 kilogramów tworzyw sztucznych.
Inżynierowie Forda wierzą, że są w stanie stworzyć tworzywa z włókien agawy, z których będzie można wykonywać kanały ogrzewania i klimatyzacji, schowki, inne plastiki wewnętrzne oraz obudowy lusterek bocznych.
Ani Ford, ani Jose Cuervo nie podają daty, kiedy tworzywo z Agawy znajdzie miejsce w samochodach osobowych. Jedno jest pewne – pierwszym z nich ma być popularny Ford Fiesta.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zoptymalizować procesy energetyczne w obiektach usługowych?
Optymalizacja energetyczna powinna stanowić priorytet kadry zarządzającej obiektem usługowym. Koszty energii w znacznej mierze wpływają na cenę...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-