Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-11-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-11-17
Gliniane szkło
Gliniane szkło
Gliniane szkło

Wspólnymi siłami naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego i Japońskiego Instytutu Badań Promieniowania Synchrotronowego opracowali szkło, którego wytrzymałość mechaniczna porównywalna jest do większości metali. Dzięki procesowi zwanemu lewitacją magnetyczną udało im się bowiem wzbogacić szkło tlenkiem glinu.

Szkło o znikomym stopniu kruchości to materiał pożądany niemal w każdej gałęzi przemysłu. Od dawna uważano, że tritlenek glinu jest w stanie znacząco wzmocnić jego strukturę, a wszystko dzięki bardzo wysokiemu poziomowi rozpraszania energii. Dotychczas jednak nie udawało się skutecznie wprowadzić go do szkła, gdyż w trakcie procesu produkcyjnego substancja ta, mając kontakt z podłożem, na spodniej powierzchni obrastała w kryształy krzemu.

Japończycy postanowili więc nie dopuścić do kontaktu tafli szkła z innymi powierzchniami, unosząc masę szklaną dzięki powietrzu o dużym ciśnieniu. Następnie za pomocą lasera domieszkowali w niej tritlenek glinu.

Dzięki temu po raz pierwszy udało im się stworzyć szkło z tak dużymi wtrąceniami tego związku. Pozwala on zachować materiałowi jego przezroczystą formę, zapewniając przy tym nienaturalną twardość. Obecnie naukowcy z Japonii pracują nad ułożeniem przemysłowego procesu produkcyjnego nadającego się do komercjalizacji.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
kopalniawiedzy
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także