
Wspólnymi siłami naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego i Japońskiego Instytutu Badań Promieniowania Synchrotronowego opracowali szkło, którego wytrzymałość mechaniczna porównywalna jest do większości metali. Dzięki procesowi zwanemu lewitacją magnetyczną udało im się bowiem wzbogacić szkło tlenkiem glinu.
Szkło o znikomym stopniu kruchości to materiał pożądany niemal w każdej gałęzi przemysłu. Od dawna uważano, że tritlenek glinu jest w stanie znacząco wzmocnić jego strukturę, a wszystko dzięki bardzo wysokiemu poziomowi rozpraszania energii. Dotychczas jednak nie udawało się skutecznie wprowadzić go do szkła, gdyż w trakcie procesu produkcyjnego substancja ta, mając kontakt z podłożem, na spodniej powierzchni obrastała w kryształy krzemu.
Japończycy postanowili więc nie dopuścić do kontaktu tafli szkła z innymi powierzchniami, unosząc masę szklaną dzięki powietrzu o dużym ciśnieniu. Następnie za pomocą lasera domieszkowali w niej tritlenek glinu.
Dzięki temu po raz pierwszy udało im się stworzyć szkło z tak dużymi wtrąceniami tego związku. Pozwala on zachować materiałowi jego przezroczystą formę, zapewniając przy tym nienaturalną twardość. Obecnie naukowcy z Japonii pracują nad ułożeniem przemysłowego procesu produkcyjnego nadającego się do komercjalizacji.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
FANUCI – optymalne rozwiązanie do manualnego spawania laserowego
FANUCI jest marką własną firmy Centrum Maszyn CNC. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z liczącymi się producentami z branży...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-