Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-06-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-06-20
Niewiarygodna żywica
Model miniaturowego królika wykonanego z nowej żywicy
Model miniaturowego królika wykonanego z nowej żywicy

Co można zrobić z rzeźbą królika, która mierzy trochę ponad parę mikrometrów? Z pewnością niewiele, jednak jest ona znakomitym przykładem możliwości nowej żywicy.Ten sam materiał może znaleźć zastosowanie w specjalnych elektrodach paliwowych, bateriach lub biosensorach wykorzystywanych do leczenia zaburzeń mózgu.

Obecnie podczas tworzenia elektrody, spiekana jest ona w wysokiej temperaturze, przetwarzając jej powierzchnię w węgiel. Technologia ta obecnie znana jest jako odgazowanie lub zwęglanie. Pozwala ona polepszyć właściwości przewodzące żywicy. Proces ten wpływa jednak na pierwotny kształt elementu żywicznego.

Zespół japońskich naukowców z Yokohama National University oraz Tokyo Institute of Technology C-MET wraz z paroma graczami przemysłowymi stworzyli żywicę, która zachowuje swój kształt po procesie zwęglania. Fotopolimer powstaje w wyniku połączenia światłoczułego płynu z żywicą epoksydową RDGE, która zwykle stosowana jest jedynie do rozcieńczania innych żywic.

Aby pokazać możliwości technologii, naukowcy stworzyli model miniaturowego królika, uformowanego poprzez technologię szybkiego prototypowania STL. W każdym przypadku stosowania technik cieplnych, utwardzających żywicę, element kurczył się, nie zmieniając przy tym swojego kształtu. Oznacza to, że możliwe jest tworzenie elektrod o większych rozmiarach, a następnie skalowanie ich w celu rzeczywistego wykorzystania.

Naukowcy planują testować żywicę w wyższych temperaturach. Chociaż temperatura może zaburzyć jej strukturę, powierzchnia może zmienić postać z węglowej w grafitową, nadając jej lepsze właściwości przewodzące.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także