Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-04-29   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-29
Niezawodne wykrywanie awarii
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół naukowców z Instytutu Fraunhofera w Saarbrücken opracował system czujników, które mogą szybko i niezawodnie wykrywać awarie maszyn za pomocą oceny hałasu, w podobny sposób, w jaki robi to ludzki słuch.

Dla złożonych systemów maszynowych wykrywanie awarii jest kluczowe. Wady lub wadliwie zmontowane komponenty mogą spowodować wyłączenie produkcji i straty ekonomiczne. Naukowcy z Saarbrücken stworzyli czujniki, które mogą zwiększyć ich wykrywalność.

Ich działanie opiera się na fakcie, że podczas pracy maszyny i urządzenia generują charakterystyczne odłosy. Dostarczają one informacji o jakości pracy, ponieważ każdy wadliwy montaż czy innego typu usterki często powodują ich zmianę. Nie bez powodu personel montażowy często tworzą osoby, które mają dobry słuch i duże doświadczenie.

Jednakże ludzkie ucho nie jest niezawodne. System AcoustiX wykorzystuje dane indywidualnie ustawionych czujników akustycznych, które są bezpośrednio podłączone do maszyny. Wszelkie niedoskonałości są automatycznie analizowane.

Opracowany system może być stosowany wszędzie tam, gdzie decydująca jest kontrola montażu końcowego i stałe monitorowanie pracy. Obecnie jest on już z powodzeniem stosowany przez firmę John Deere, z branży inżynierii rolniczej, do kontroli zespołów tnących kombajnów zbożowych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
ndt.net; innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :