
Badacze z Uniwersytetu Laval w Kanadzie po raz pierwszy z sukcesem zastosowali szkło chalkogenidowe wydrukowane w 3D. Jest to unikalny materiał wykorzystywany do wytwarzania elementów optycznych, które działają w zakresie długości fali średniej podczerwieni. Drukowanie go za pomocą drukarki 3D stworzyłoby możliwość wytwarzania nowych rodzajów tanich czujników, komponentów telekomunikacyjnych i urządzeń biomedycznych.
Metoda opiera się na powszechnie stosowanej technice, w której topi się włókno z tworzywa sztucznego, a następnie wytłacza warstwę po warstwie w celu utworzenia szczegółowych obiektów trójwymiarowych. Yannick Ledemi, członek zespołu badawczego, powiedział: „Drukowanie materiałów optycznych w trzech wymiarach utoruje drogę do nowej ery projektowania i łączenia materiałów w celu wytworzenia składników fotonicznych i włókien przyszłości".
Szkło tego typu mięknie w stosunkowo niskiej temperaturze w porównaniu z innym szkłem, zatem zespół zwiększył temperaturę wytłaczania drukarki 3D z około 260 ° C do 330 ° C, aby umożliwić wytłaczanie szkła chalkogenkowego. Wyprodukowano włókna szklane o wymiarach podobnych do komercyjnych włókien z tworzyw.
Zdaniem naukowców ich technologia mogłaby zostać wykorzystana do obrazowania termicznego w podczerwieni w zastosowaniach obronnych i bezpieczeństwie. Co więcej, może ona umożliwić stworzenie czujników do monitorowania poziomu zanieczyszczeń.
Obecnie pracują oni nad ulepszeniem konstrukcji drukarki, poprzez dodanie nowych wytłaczarek, aby umożliwić równoległe drukowanie z polimerami w celu opracowania komponentów wielomateriałowych.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- techxplore.com; sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowoczesne spawarki i wycinarki laserowe w najlepszych cenach
Klienci zainteresowani zakupem nowoczesnych spawarek oraz innych maszyn wykorzystywanych do obróbki metalu oczekują, że sprzedawca będzie im mógł...
-
-
-
-
-