
Naukowcy odkryli nowy supermateriał polimerowy, który wytrzymuje zderzenie z pędzącym pociskiem i może zrewolucjonizować rynek kamizelek kuloodpornych. Ponadto materiał po uderzeniu regeneruje swoją strukturę.
Dynamika nowego polimeru pozwala powstrzymać kule o kalibrze 9mm – wytrzymuje on zarówno pojedyncze strzały, jak i ich serie. Materiał zatrzymuje pociski w swojej strukturze, uszczelniając nią również powstałe otwory, ogłosili naukowcy z Rice University w Teksasie.
Materiał, który jest wieloblokowym kopolimerem, może posłużyć jako kamizelki kuloodporne dla żołnierzy i policjantów, ale również zostać zastosowany jako poszycia samolotów oraz łopatki wirników w silnikach odrzutowych.
Ned Thomas, dziekan wydziału inżynierii materiałowej na Rice Univeristy zaprezentował dysk wielkości krążka hokejowego, który zatrzymał w sobie wystrzelone pociski.
„Nie ma widocznych żadnych makroskopowych uszkodzeń. Materiał nie zawiódł. Jego struktura nie pozwoliła mu również pęknąć.", powiedział.
Jednak to, dlaczego polimer na to pozwala pozostawało do tej pory tajemnicą. Wydaje się, że powodują to nietypowe właściwości, które imitują zarówno gumę, jak i bardzo twardą strukturę.
Po testach, okazało się, że podczas zderzenia, polimer skrapla się na poziomie mikroskopowym. Dzieje się to jednak tylko w warstwach biorących bezpośredni udział w kontakcie z pociskiem. Głębsze z nich nadal zachowują swój kształt i wysoką wytrzymałość. Podsumowując, materiał jest twardy i nie jest kruchy jednocześnie, co jest ewenementem w dziedzinie materiałoznawstwa.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zee

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szlifierki pneumatyczne - dowiedz się który model jest dla Ciebie!
Szlifierki pneumatyczne to jedne z najpopularniejszych narzędzi z napędem pneumatycznym. Są one powszechnie wykorzystywane w procesach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-