
PGO SA PIOMA Odlewnia oddział w Piotrkowie Trybunalskim w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020 pt.: „Demonstracja technologii wytwarzania innowacyjnych odlewów staliwnych przeznaczonych do zastosowania w ekstremalnych warunkach eksploatacji" zbudowała linię do obróbki cieplnej, w skład, której wchodzą trzy piece gazowe. Obok nowego pieca gazowego nr 3, dwa pozostały zostały gruntownie zmodernizowane. Wybudowano również nową komorę chłodniczą. Całość kosztowała 2,5 mln złotych.
Obecnie partnerzy handlowi wymagają od odlewni wykorzystywania pieców w klasie 5, czyli o dokładności ± 14oC. PGO zdecydowało się na jeszcze nowocześniejsze rozwiązanie, czyli piece do obróbki cieplnej w klasie 3, czyli o dokładności ± 8oC, ponieważ międzynarodowe koncerny jak BHGE, GE Power czy Siemens wymagają tego dla nowego typu odlewów. W PGO zdecydowano się na najnowocześniejsze rozwiązanie, czyli zastosowanie nowoczesnych palników z rekuperacją, czego efektem jest między innymi zwiększenie efektywności produkcji i znaczne ograniczenie zużycia gazu.
- Ta linia była niezbędnym warunkiem zachowania naszej konkurencyjności – podkreśla Piotr Nowicki, dyrektor PGO SA PIOMA Odlewnia. W celu wdrożenia do produkcji przemysłowej nowego asortymentu odlewów będących przedmiotem prac w projekcie realizowanym z NCBR, w tym odlewów wytwarzanych z zastosowaniem zmodyfikowanych lub nowych parametrów obróbki cieplnej – niezbędne było dostosowanie pieca gazowego nr 1 i pieca gazowego nr 2 do takich parametrów technicznych, w wyniku, których procesy obróbki cieplnej zapewnią wyprodukowanie odlewów o żądanych właściwościach.
Nie ulega wątpliwości, że wdrożenie i uruchomienie linii do obróbki cieplnej odlewów wraz z pozostałymi urządzeniami instalowanymi w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych stawia PGO SA PIOMA Odlewnia Oddział w Piotrkowie Trybunalskim, jako wiodącą odlewnię w kraju i środkowej Europie. - Trudny i dynamicznie zmieniający się rynek odlewniczy stanowi dla naszej organizacji ogromne wyzwanie. Już dziś jesteśmy gotowi podjąć się realizacji nowych odlewów, o coraz większych wymaganiach i spełniających coraz ostrzejsze parametry techniczne – podsumowuje Piotr Nowicki.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Forhang

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
-
-