Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-09-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-09-30
Nowe spojrzenie na kompozyty
Nowe spojrzenie na kompozyty
Nowe spojrzenie na kompozyty

Firma zajmująca się materiałami kompozytowymi Samuel Taylor Limited twierdzi, że wykorzystanie klejonych bimetali oraz trimetali może rozwiązać wiele problemów oraz przynieść znaczące oszczędności dla brytyjskich firm inżynieryjnych.

Alastair Gordon, dyrektor zarządzający firmy sądzi, że wielu brytyjskich inżynierów jest świadomych problemów związanych z łączeniem bimetali. Używanie tłoczenia do zespalania ze sobą materiałów jest wysoce kosztowne.

„Bimetale, składające się z miedzi i srebra są naszymi głównymi produktami.", wyjaśnia Gordon. „Składają się z okładziny srebra oraz miedzianego rdzenia. Niedawno wprowadziliśmy kompozyty trimetalowe, które składają się ze stropów srebra, miedzi oraz niklu 200. Nikiel ma zapewnić bardzo cienki podkład ułatwiający spawanie, miedź ma zadanie odprowadzać ciepło. Zmniejsza to wymagania wobec ilości srebra zawartego w stopie o jedną trzecią, a nawet o jedną szóstą.

STL uważa, że brytyjskie firmy mogą czerpać korzyści z używania trimetali, które mogą zastąpić konstrukcje spawane. Jednak nadal istnieje możliwość większego wykorzystania klejonych bimetalowych kompozytów, na przykład w przemyśle bezpiecznikowym. Praca nad ich rozwojem pozwala także na stosowanie ich w budowie elektrycznych elementów pojazdów hybrydowych.

W branży bezpieczników, wydajność elementów zależy od zastosowania w nich elementów ze srebra, które mają za zadanie zniszczyć się w określonych warunkach. Rzeczywiste zapotrzebowanie na srebro jest jednak nie tak duże i jego cześć jest marnowana. Najważniejsze by podczas projektowania przewidzieć to i wykorzystać nowe technologie do ograniczenia jego zużycia.

W branży pojazdów hybrydowych, tego typu kompozyty wykorzystywane są do łączenia baterii litowo-jonowych oraz do produkcji wydajnych radiatorów urządzeń elektronicznych w systemach sterowania.

Innym wyzwaniem było stworzenie materiału opartego o ceramikę, który posiada minimalną rozszerzalność cieplną, zachowując przewodność miedzi. Materiał ten jest odporny na wysokie wahania temperatury oraz pękanie i jest stosowany w produkcji tyrystorów wysokiej mocy.

Zastosowanie tych materiałów w rozmaitych gałęziach pozwala zminimalizować koszty poniesione przez przedsiębiorców . Rzutuje to także na lepszą jakość produktów i rozwój technologii z nimi związanych.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
engineercapacity
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :