
Naukowcy z Australian National University (ANU) przewodniczyli międzynarodowemu projektowi, którego celem było stworzenie diamentu uważanego za jego najbardziej wytrzymałą formę na świecie i może być wykorzystany do przecinania najtwardszych minerałów obecnych na terenach górniczych.
Profesor Jodie Bradby i jej zespół wraz z ekspertami z RMIT, University of Sydney oraz badaczami ze Stanów Zjednoczonych wytworzyła nanocząsteczki lonsdaleitu, który jest sześciokątną formą diamentu występującą w przyrodzie jedynie w obszarach, na których miało miejsce zderzenie z meteorytami. Wytworzenie tego materiału możliwe było w kowadle diamentowym w temperaturze 400 stopni Celsjusza.
Sześciokątna struktura atomów sprawia, że lonsdaleit jest o wiele twardszy od zwykłych diamentów o regularnej strukturze. Pomimo tego, że naukowcom udało się uzyskać niewielkie ilości tego materiału, jest to znaczący przełom mogący całkowicie zmienić oblicze branży obróbki materiałów i górnictwa.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- knowridge

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
10 powodów, dla których kompozyty to przyszłość budownictwa
Budownictwo stale ewoluuje, poszukując coraz bardziej efektywnych, trwałych i zrównoważonych rozwiązań. Jednym z nich są materiały kompozytowe,...
-
-
-
-
-