
Znalezienie równowagi pomiędzy czasem spędzonym na ustaleniach, a wykonywanymi zadaniami jest dużym problemem, np. dla inżynierów i menadżerów. Badaczka z Wayne State University, obserwując zachowanie mrówek, twierdzi, że wie jak ją znaleźć.
Korzystając z symulacji komputerowej odwzorowującej mrówki poszukujące jedzenia, profesor Kay Yang opracowała model matematyczny szacowania optymalnej ilości czasu przeznaczonego na rozwój produktu, jak również związane z nim koszty. Projekt realizowany był we współpracy z Siemensem.
Badania opublikowane zostały w International Journal of Production Research jako koncepcja inżynierii współbieżnej w systematycznym rozwoju opartym na równoległej realizacji zadań. Takie podejście pozwala zmniejszyć czas i koszty produktu przy zachowaniu jego jakości. Współautorami pracy są Satish Tyagi oraz profesor Anoop Verna z Uniwersytetu w Iowa
W inżynierii współbieżnej zespoły interdyscyplinarne komunikują się dzięki kilku spotkaniom przed rozpoczęciem projektu, czasami również w jego trakcie. Takie spotkania są czasochłonne i trzeba je równoważyć w celu poprawy wydajności pracy. W innym wypadku mogą one prowadzić do ich większej liczby, co rzutuje na wydłużony czas projektu oraz zwiększone koszty.
Według Yang, aby odnieść sukces trzeba z góry zaplanować ilość i przebieg takich spotkań, rozkładając je na etapy. Kiedy rozwój produktu idzie naprzód, można pominąć część spotkań, by dopracować w efektywny sposób zadania poszczególnych zespołów.
Naukowcy opierają swoje wnioski na obserwacji żerowania mrówek, a dokładnie pozostawianych przez nie szlakach feromonowych, gdy pracowały jako grupa. W ten sposób, Yang wypracowała model matematyczny przedstawiający optymalny czas przeznaczony na współpracę.
Uważa się, że odkrycie może spowodować zmniejszenie czasu rozwoju produktu nawet o połowę. Takie praktyki mogą być stosowane w sektorze produkcyjnym, ale także opiece zdrowotnej oraz w przypadku firm usługowych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
EasyBuilder Pro jeszcze bardziej przyjazny w obsłudze
Zespół badań i rozwoju Weinteka nie próżnuje. Producent właśnie wprowadził nową wersję EasyBuilder Pro. Wraz z nią pojawiło się kilka nowych...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-