
Amerykańscy naukowcy opracowali nową technikę, która pozwoli na pokonanie jednej z głównych przeszkód utrudniających szerokie stosowanie metody kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej.
Technologia ATRP (Atom Transfer Radical Polymerisation) może być kluczowym procesem w tworzeniu kontrolowanych struktur polimerów wykorzystywanych m.in. w elektronice i materiałach o wysokim stopniu adhezyjności. Jednak obecne odmiany ATRP wymagają stosowania katalizatorów metalowych, które są przeszkodą dla aplikacji, w których choćby znikome wtrącenia metali stanowią duży problem.
Nowa metoda polimeryzacji rodnikowej, opracowana przez chemików i materiałoznawców z University of California w Santa Barbara oraz Dow Chemical Company, nie wiąże się z użyciem metali ciężkich, takich jak katalizatory miedzi. Zamiast tego wykorzystuje ona organiczne fotokatalizatory, które skutecznie zarządzają prawidłową reakcję chemiczną.
Miedź nawet w śladowych ilościach stanowi problem dla mikroelektroniki, ponieważ działa jako przewodnik. Jeżeli, z kolei weźmiemy pod uwagę zastosowania ATRP w przemyśle spożywczym wyklucza je toksyczność miedzi w stosunku do całych organizmów i pojedynczych komórek.
ATRP jest już powszechnie stosowana w wielu głównych gałęziach przemysłu, ale nowy, bardzo szybki proces polimeryzacji, który jest przy tym wolny od metalicznych katalizatorów popycha kontrolowaną polimeryzację na nowe obszary i w kierunku nowych aplikacji.
Proces nie wymaga dodatkowego ciepła, można więc go przeprowadzać w temperaturze pokojowej. Dzięki kontrolowaniu procesu polimeryzacji struktura polimeru staje się uniwersalna, a tworzony łańcuch merów ma przewidywalny kształt.
Według badaczy rozwój technologii ATRP jest jednym z największych osiągnięć chemii polimerów w ciągu ostatnich kilku dekad. Dalsze badania nad tymi technikami przyniosą nauce i przemysłowi jeszcze wiele korzyści.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Budowa przenośników taśmowych a przenośników płytkowych
Przenośniki należą do grupy najczęściej wykorzystywanych modułów maszyn w przemyśle. Jako połączenie siły i technologii pozwalają na skuteczną...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-