Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-09-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-09-09
Powłoki ta-C teraz na skalę przemysłową
Powłoki ta-C teraz na skalę przemysłową
Powłoki ta-C teraz na skalę przemysłową
Firma Diarc-Technology opracowała system, który pozwala powlekać materiały powłokami diamentopodobnymi ta-C (tetrahedralny węgiel amorficzny) na skalę przemysłową. Odbiorcami mają być klienci potrzebujący twardych powłok chroniących przez zużyciem, które zapewniają podwyższoną wydajność i niezawodność elementów pracujących w trudnych warunkach.

Nowej generacji powłoki ta-C charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia w obecności lubrykantów, obniżając zużycie energii. Znajdują dzięki temu zastosowanie między innymi w różnego rodzaju silnikach, systemach hydraulicznych i przeniesienia mocy, a także w narzędziach precyzyjnych. Tapani Haikola, wiceprezes firmy Diarc komentuje: „W wielku przypadkach powłoki na elementach maszyn zapewniają ich bezproblemową pracę i sprawny przebieg procesów produkcyjnych. W przypadku narzędzi, poprawie ulega żywotność, co dodatkowo podnosi rolę powłok. Poza tym ważnym czynnikiem jest wyższa jakość i wydajność produkcji dzięki zastosowaniu powlekanych narzędzi.”

Firma Diarc określa samą siebie jako pioniera w nanoszeniu powłok w niskotemperaturowym procesie typu vacuum plasma deposition (próżniowe osadzanie z plazmy), które pozwalają osiągnąć cienką, twardą warstwę węgla o strukturze podobnej do diamentu na materiałach różnego rodzaju – od metali po tworzywa sztuczne. W przebiegu tego procesu, plazma jest elektromagnetycznie przyspieszana do wysokiej prędkości, a następnie kierowana na powierzchnię powlekanego przedmiotu. Temperatura, w której prowadzone jest powlekanie wynosi zwykle nieco poniżej 100 st. C, ale może być obniżona nawet do poziomu temperatury pokojowej. Grubośćpowłoki waha się w granicach kilka nm – kilka um, zależnie od potrzeb i zastosowania elementu powlekanego. Proces charakteryzuje stosunkowo nieduże zapotrzebowanie na energię, niskie wymagania dotyczące materiału przedmiotu powlekanego, a także brak wykorzystania niebezpiecznych chemikaliów.

Powłoki ta-C cechuje 5 zasadniczych właściwości: niski współczynnik tarcia, wysoka twardość i odporność na ścieranie, obojętność chemiczna i dobre przewodnictwo termiczne. Proces opracowany przez Diarc pozwala optymalizować te własności zależnie od przeznaczenia powlekanych elementów.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Engineer Live
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :