Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-06-18   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-18
Roboty zastąpią chirurgów?
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z University of Corporation w Berkeley we współpracy z Google Brain i Intel Corporation nauczyli roboty szycia chirurgicznego. Dokonali tego wykorzystując filmy z prawdziwych operacji.

Kierownik laboratorium w UC Berkeley podkreślił rolę serwisu YouTube w dostarczaniu materiałów instruktażowych. „Każdy człowiek może oglądać prawie każdy z tych filmów i rozumieć je, ale obecnie robot nie może - po prostu postrzega je jako strumień pikseli. Celem tej pracy jest próba zrozumienia tych pikseli."

W swoich projekcie zespół wykorzystał konfigurację do głębokiego uczenia, która wykorzystuje dwie lub więcej sieci dzielących te same dane, używane w przeszłości do wykrywania twarzy czy weryfikacji podpisów. Do nauczenia robota wykonania szwu naukowcy potrzebowali 78 filmów instruktażowych. Wg nich wskaźnik sukcesu wynosi 85%.

Czy to oznacza, że roboty są coraz bliżej zastąpienia chirurgów? Do tego jeszcze daleka droga, ale z pewnością mogłyby wykonywać niektóre z podstawowych, powtarzalnych czynności, pozwalając lekarzom skoncentrować się na bardziej skomplikowanych procedurach.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore.com; roboticsandautomationnews.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także