
Naukowcy z Lappeenranta University of Technology (LUT) opracowali technologie i materiały do zastosowania w warunkach arktycznych. Zasady bezpiecznego i ekologicznego projektowania oraz wytwarzania konstrukcji i urządzeń wykorzystywanych do produkcji energii w Arktyce zostały opracowane w ramach projektu Arctic Materials Technologies Development.
Badania LUT koncentrują się na właściwościach nowych gatunków stali o wysokiej wytrzymałości oraz metodach ich spawania, które nadają się do zastosowania w Arktyce. Dzięki badaniom naukowcom udało się znacznie poprawić wydajność spawania tego typu materiałów poprzez zmniejszenie kąta podcięć spawalniczych do 30 stopni bez utraty jakości spoiny. Węższe podcięcia to szybsze spawanie, mniej wykorzystanego spoiwa oraz mniejsza ilość błędów w związku ze zredukowaną potrzebą nanoszenia spawów.
- Siła, wytrzymałość i lekkość konstrukcji są nadrzędnym wymaganiem stawianym wobec konstrukcji stalowych w Arktyce. W temperaturach poniżej zera stal staje się bowiem krucha. Węższe podcięcia pozwalają na większą kontrolę zachowania konstrukcji oraz sprzyjają ekologii - powiedział kierownik projektu, Markku Pirinen - Struktury stali wykorzystywanej w Arktyce muszą wytrzymać temperatury schodzące poniżej -60°C. Takim materiałom trzeba zapewnić bezpieczną i ekonomiczną produkcję.
W wyniku realizacji projektu powstała kompleksowa baza danych, w której zawarto nowe gatunki stali stosowanych w warunkach arktycznych. Dorobek LUT może stanowić przydatne źródło wiedzy dla producentów chcących zagościć na północy naszego globu.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szlifierki pneumatyczne - dowiedz się który model jest dla Ciebie!
Szlifierki pneumatyczne to jedne z najpopularniejszych narzędzi z napędem pneumatycznym. Są one powszechnie wykorzystywane w procesach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-