Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-03-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-18
Śrubki ocynkowane ogniowo
 fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Wykonywanie drobnych napraw, dłubanie w sprzętach, rozkręcanie i ponowne skręcanie maszyn, a także remontowanie pomieszczeń – to zajęcia, które potrafią naprawdę zaangażować domorosłych majsterkowiczów. Oprócz zestawu narzędzi, nieodłącznych podczas prac w domowym warsztacie, takich jak młotek, wiertarka czy prostownica, korzystamy także z rozbudowanego asortymentu drobnych części metalowych. Najczęściej, nazywamy je po prostu „drobnicą" – mają na myśli zarówno śrubki, wkrętki, kołki, jak i liczne inne. Tymczasem, są one równie istotnym narzędziem pracy każdego majsterkowicza.

 

Metalowa „drobnica” i jej znaczenie

Części metalowe są nieodłącznym elementem wielu mechanizmów, urządzeń, mebli i licznych innych. Często, nie przywiązujemy należytej uwagi, podczas zaopatrywania się w nie. Jesteśmy skłonni po prostu sięgać po te, które są najtańsze, lub które możemy kupić „na wagę”. Tymczasem – od rodzaju wykorzystanych przez nas części metalowych, zależeć będzie rezultat przeprowadzanych przez nas prac.

Sytuacja ta dotyczy szczególnie śrubek, ale także nakrętek, podkładek i innych. Korzystamy z nich, przykładowo, by zamontować w ścianie planowane przez nas półki i szafki. Na meblach takich spoczywać będzie niekiedy bardzo duży ciężar – liczne książki, urządzenia, naczynia, kubki – mogący doprowadzić do zerwania danego mebla.

Z tych powodów, przystępując do zakupu części metalowych, warto sięgnąć po te, które zostały wykonane w odpowiedni sposób. Do najczęściej wybieranych należą części pokryte specjalnym ocynkowaniem, które może zostać naniesione metodą galwaniczną lub ogniową. Warto pokrótce przybliżyć ich specyfikę.

 

Ocynk galwaniczny czy ogniowy?

Ocynkowanie galwaniczne, zwane również elektrolitycznym, to jeden z najczęściej stosowanych sposobów wzmacniania części metalowych. Naniesienie powłoki wzmacniającej odbywa się wówczas przy wykorzystaniu prądu elektrycznego. Przygotowywana część jest zanurzana w odpowiednim elektrolicie, co nazywa się potocznie „kąpielą”, w czasie której cząsteczki cynku szczelnie do niej przylegają. Odbywa się to na skutek podłączenia prądu, który przepływając przez dany elektrolit, inicjuje odpowiednie procesy chemiczne.

Po zakończeniu tego procesu części są płukane i oczyszczane. Choć ocynk galwaniczny jest cieńszy niż jego ogniowy odpowiednik, śrubki przygotowywane w ten sposób mają bardziej gładką powierzchnię. Sprawiają także bardziej estetyczne wrażenie - szczególnie w miejscach, gdzie gwoździe, śrubki lub nakrętki są widoczne.

Ocynk ogniowy to alternatywna metoda wzmacniania części metalowych. W jego trakcie przygotowywane części poddaje się odpowiedniej kąpieli w roztopionym cynku. Jego temperatura może sięgać nawet 500 stopni C. W rezultacie – cynk „oblepia” szczelnie przygotowywany element, docierając do najbardziej ukrytych zakamarków.

Powstająca w ten sposób powłoka cynku jest grubsza i może wynosić nawet ponad 150 mikrometrów (w części metalowe ocynkowane ogniowo możesz zaopatrzyć się na stronie: https://www.kristal.net.pl/). Gwarantuje to dłuższą żywotność danych części metalowych, które – zgodnie z opinią specjalistów – mogą bezproblemowo pełnić swoje funkcje przez okres nawet kilkudziesięciu lat. Z części ocynkowanym ogniowo korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa budowlane i remontowe.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
kristal.net.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także