Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-11-10
Nitonakrętki - kiedy warto z nich skorzystać?

Nitonakrętki ze stali ocynkowanej oraz nierdzewnej to akcesoria, które bardzo często wykorzystuje się do prac remontowych czy różnego typu prac domowych, majsterkowania. Sprawdzają się one jednak nie tylko w użytku prywatnym, ale i budownictwie czy przemyśle. Z ich pomocą wykonuje się połączenia nitowe — w blachach, profilach oraz wielu innych elementach. Ten sposób łączenia jest bardzo popularny i efektywny, możliwe jest także jego zautomatyzowanie.

Czym jest nitonakrętka?

Do nitonakrętek zaliczamy elementy, które stanowią nit rurkowy o gwintowanej wewnętrznie części. To właśnie ta cecha charakterystyczna nitonakrętki sprawia, że można wykorzystać ją do połączenia cienkich elementów. W przypadku, gdy nie ma możliwości, aby nagwintować otwór, sięga się właśnie po nitonakrętki. Nic więc dziwnego, że podstawowe zastosowanie tego rozwiązania dotyczy cienkich profili czy blach.

Nitonakrętka składa się z trzech elementów: kołnierza, części gwintowanej oraz tej niegwintowanej cienkościennej. Nitowanie z pomocą nitonakrętek jest bardzo proste. Pomocne są tutaj specjalne nitownice. Cały proces nitowania polega na wkręceniu nagwintowanego trzpień od kołnierza, osadzeniu nitonakrętki w wykonanym otworze oraz dociśnięcie jej przez kołnierz do materiału. Na koniec wystarczy wykonać spęczenie i usunąć element trzpienia. Proces jest szybki, łatwy i efektywny. Do tego przeprowadzenia niepotrzebne są także szczególnie zaawansowane umiejętności, można go więc powierzyć osobie nieco mniej doświadczonej.

Jakie zastosowanie mają nitonakrętki?

Nitonakrętki sprawdzają się nie tylko w przypadku domowych prac remontowych. Bardzo dobrze sprawdzają się na budowach i w przemyśle. Nitowanie z ich pomocą ma tę ogromną zaletę, że można je zautomatyzować. Niestety trzeba jednak zdawać sobie także sprawę z pewnego rodzaju ograniczeń tego typu rozwiązania. Przede wszystkim chodzi tutaj o konieczność użycia zaciskarki. To z kolei sprawia, że cały proces jest nieco droższy. W takim wypadku warto być może rozważyć inne formy nitowania. Niezbędne materiały możesz znaleźć np. tutaj: https://norsteel.pl/kategoria/nasza-oferta/narzedzia-do-nitowania/. W kontekście nitonakrętek trzeba się także — zdaniem niektórych fachowców — liczyć z ryzykiem powstania korozji elektrochemicznej. Zdarzają się także przypadki poluzowania czy zerwania łączenia.

Z aluminium, stali ocynkowanej czy stali nierdzewnej?

Nitonakrętki mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Wybór między nimi jest w dużej mierze uzależniony przede wszystkim od zastosowania nitowania. W przypadku gdy zależy ci bardzo na wytrzymałości i trwałości łączenia, najlepiej jest postawić na stal nierdzewną. W sytuacji gdy liczy się elastyczność, najlepiej sprawdzają się nitonakrętki aluminiowe. Wielu ceni je także za łatwość montażu. W końcu ocynkowane, kwasoodporne nitonakrętki sprawdzają się najlepiej w wymagającym środowisku.

Nitonakrętki otwarte i inne rodzaje

Nitonakrętki różnią się rozmiarem. W zależności od materiału i formy, jaką łączysz, do wyboru masz akcesoria od M3 do M12. Akcesoria te różnią się także kształtem kołnierza, który może być gruby, cienki lub wpuszczany. Znajdziesz także modele uniwersalne o kształcie stożka — w takiego rozwiązania warto skorzystać, ponieważ nie trzeba przy nim fazować otworu. Do wyboru są jeszcze typowe stożkowe nitonakrętki oraz modele cylindryczne. Wyróżnia się akcesoria radełkowane (cechujące się dobrą przyczepnością), gładkie i sześciokątne (chroniące przed przekręcaniem się nakrętek w materiale). Te ostatnie za sprawą kształtu chronią przed przekręcaniem się nitonakrętek w materiale. Z kolei nakrętki radełkowane wyróżniają się naprawdę znakomitą przyczepnością. Ze względu na zakończenie nitonakrętek dzieli się je na otwarte lub zamknięte.

 

Autor:
Norsteele
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także