Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-03-22
Zawory zwrotne gwintowane, na przewód, wtykowe - najpowszechniej stosowane modele

Jednymi z istotnych elementów układów pneumatycznych są zawory zwrotne, które odpowiadają za otwarcie przepływu medium w jednym kierunku. Ich zadaniem jest również zablokowanie możliwości jego przepływu w przeciwną stronę. Przekonaj się, jakie zawory są obecnie najpowszechniej stosowane i sprawdź, jakie zastosowanie we współczesnej pneumatyce znajdują. Przedstawiamy najlepsze modele z oferty firmy Inter Trade.

Zawory zwrotne - co to takiego?

Zawory zwrotne (https://pneumatyka-smc.24inter.pl/Zawory-zwrotne-c26) należą do grupy elementów sterujących kierunkiem przepływu czynnika roboczego. Rozwiązania te działają samoczynnie. Ich zadaniem jest otwarcie przepływu medium w jednym kierunku przy jednoczesnej blokadzie jego poruszania w przeciwną stronę. Większość wykorzystywanych współcześnie modeli otwiera się w momencie przekroczenia określonego ciśnienia (tzw. ciśnienia otwarcia).

Zawory zwrotne, nazywane ze względu na swoją rolę często także zaworami jednokierunkowymi, pojawiają się w instalacjach i rurociągach, gdzie wykorzystywane są media robocze ciekłe i gazowe. Znajdują swoje zastosowanie także w pneumatyce. Stosuje się je w pneumatycznych układach logicznych. Najpowszechniejsze wśród nich są zawory zwrotne gwintowane (https://pneumatyka-smc.24inter.pl/Zawory-zwrotne-c26) oraz zwrotne wtykowe. Poniżej znajdziesz rozwiązania dostępne w ofercie firmy Inter Trade. 

Zawory zwrotne
Zawory zwrotne

Zawory zwrotne - rodzaje

Wśród najpowszechniej stosowanych w pneumatyce rozwiązań z całą pewnością znajdują się zawory zwrotne gwintowane z serii AK/AKH/AKB. Ich istotną cechą i jednocześnie zaletą jest fakt, że dostępne są w wielu zróżnicowanych konfiguracjach, co przekłada się na możliwość szerokiego dostosowania do warunków pracy. Należy również podkreślić, że są bardzo kompaktowe i lekkie, wyróżnia je także niskie ciśnienie otwarcia. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
• Zawory zwrotne wtykowe z serii AKH dają możliwość podłączenia przewodów pneumatycznych.
• Zawory zwrotne gwintowane z gwintem zewnętrznym umożliwiają montaż w urządzeniu.
• Zawory zwrotne gwintowane z gwintem wewnętrznym posiadają właściwości, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie ich w środowiskach trudnych - także tam, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się bryzgów chłodziwa czy odprysków.

Najnowsze modele, ale już cieszące się dużym uznaniem, to zawory zwrotne z serii XT34. Są to rozwiązania zgodne ze standardami ISO 13849, których konstrukcja sprawia, że przed całkowitym zamknięciem zaworu nie dochodzi do wystawienia sygnału. Zapewniają również bezpośrednią diagnostykę, ponieważ są wyposażone w czujnik położenia. W ofercie znajdziemy zawory zwrotne XT34 z przyłączami wielkości M5, G1/8, G1/4, G3/8 i G1/2.

W nowej ofercie znalazły się również zawory zwrotne gwintowane i wtykowe z serii AS-X785. Cechuje je obecność metalowego korpusu oraz zastosowane wspomaganie. Zapewniają zapobieganie upuszczeniu czy zatrzymaniom pośrednim. W ofercie Inter Trade (https://pneumatyka-smc.24inter.pl/) znajdziemy modele o zróżnicowanych średnicach zewnętrznych przewodów (Ø6-Ø12), typach gwintów (G, R, Rc) czy rozmiarach korpusu (⅛, ¼, ⅜, ½).

Jakie jeszcze zawory zwrotne są często wykorzystywane? Z pewnością powszechnym wyborem wielu użytkowników stają się rozwiązania z serii INA-14 i XTO-674. Wyróżnia je wykonanie ze stali nierdzewnej lub mosiądzu i zastosowanie wysokiej klasy uszczelnień gumowych z kauczuku chloroprenowego. Co istotne, można wykorzystywać je w szerokim zakresie aplikacji. Istnieje możliwość stosowania ich również w przypadku skrajnych temperatur otoczenia i cieczy. Doceniamy je także za niskie koszty eksploatacyjne, które warunkuje minimalne ciśnienie robocze na poziomie 0,01 MPa. W ofercie Inter Trade dostępne z czterema rozmiarami portów (1/8", 1/4", 3/8" i 1/2").

Powszechnym wyborem są również zawory zwrotne na przewód (https://pneumatyka-smc.24inter.pl/Zawory-zwrotne-c26) z serii VCHC. Ich przeznaczeniem jest praca w warunkach wysokiego ciśnienia (maks. 5,0 MPa). Oferują przyłącza od G3/4 do G1, cechują się dużym przepływem i są zgodne z ISO 1179-1. Wyróżniają je zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne, które pozwalają osiągnąć niebywałą odporność.

Autor:
Inter Trade Sp. z o.o.
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także