Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-03-08
Siłowniki pneumatyczne - podstawowe rodzaje

Siłowniki pneumatyczne dostępne na rynku mogą istotnie się między sobą różnić. Inna konstrukcja oznacza w praktyce także inne zastosowanie - poszczególne modele sprawdzają się przy odmiennych systemach i warunkach pracy. Przedstawiamy najpowszechniejsze rodzaje siłowników pneumatycznych spośród obecnie dostępnych na rynku - znajdziesz wśród nich m.in. siłowniki beztłoczyskowe czy siłowniki zgodne z ISO. Przekonaj się, co oferują producenci.

Zarówno siłowniki zgodne z ISO, modele jedno- i dwustronne, jak i inne rozwiązania dostępne w ofercie Inter Trade, działają bez użycia prądu i nie generują dużych zanieczyszczeń. Ze względu na wykorzystywanie do prawidłowego działania sprężonego powietrza, które jest tanie i higieniczne, siłowniki pneumatyczne mają dużo zwolenników. Doceniamy je ze względu na bezpieczeństwo użytkowania i niski wpływ na środowisko. Poznaj ich podstawową klasyfikację i przekonaj się, jakie siłowniki pneumatyczne są najpowszechniej używane. 

Siłowniki zgodne z ISO
Siłowniki zgodne z ISO

Siłowniki pneumatyczne jedno- i dwustronne

Jednym z podstawowych sposobów podziału elementów pneumatycznych, czyli wykorzystujących sprężone powietrze, jest kierunek ich działania. W ten sposób zyskujemy siłowniki pneumatyczne jednostronnego lub dwustronnego działania.

• Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania są skonstruowane tak, by ciśnienie przechodzącego przez nie sprężonego powietrza wywoływało ruch tłoczyska w jedną stronę (może to być siła pchająca lub ciągnąca). Do przywrócenia tłoczyska na pozycję wyjściową wykorzystywana jest sprężyna zwrotna.
• Siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania są skonstruowane tak, by możliwy był ruch tłoczyska wywoływany ciśnieniem sprężonego powietrza w obu kierunkach. 

Siłowniki zgodne z ISO
Siłowniki zgodne z ISO

Siłowniki pneumatyczne - podział ze względu na budowę

Siłowniki pneumatyczne, które do swojego działania wykorzystują sprężone powietrze, można podzielić również ze względu na ich konstrukcję. Pozwala to wyodrębnić siłowniki beztłoczyskowe, siłowniki kompaktowe oraz siłowniki specjalne - wielopołożeniowe czy o krótkim skoku..

Siłowniki beztłoczyskowe - ich budowa i profil tulei umożliwiły znaczne zmniejszenie ich masy. Dzięki temu możliwe jest również dodatkowe wyposażenie siłowników. Najczęściej wykorzystywane są w aplikacjach wymagających dużego skoku siłownika przy ograniczonym miejscu do zabudowy.
• Siłowniki kompaktowe to rozwiązania pozbawione amortyzacji, które najczęściej charakteryzują się krótkimi skokami (typowo 50 mm) i bardzo krótką zabudową.
• Siłowniki o krótkim skoku to seria charakteryzująca się bardzo ograniczonymi skokami. W tych rozwiązaniach nie dochodzi do przenoszenia obciążeń bocznych. Ich kompaktowe rozmiary sprawiają natomiast, że mogą być stosowane w ograniczonej przestrzeni.
• Siłowniki wielopołożeniowe - w ich skład wchodzą dwa lub więcej siłowników dwupołożeniowych. Połączone w odpowiedni sposób zapewniają możliwość realizacji zadań w więcej niż dwóch położeniach tłoczyska. 

Siłowniki zgodne z ISO
Siłowniki zgodne z ISO

Siłowniki zgodne z ISO

Większość rozwiązań dostępnych obecnie na rynku to siłowniki zgodne z ISO - o standaryzowanych wielkościach, spełniające wytyczne norm ISO15552, ISO6432 oraz ISO21287. Rozróżniamy wśród nich siłowniki profilowe, z prętami ściągającymi, okrągłe oraz kompaktowe. Dzięki ich ustandaryzowanym wymiarom przyłączeniowym siłowniki można stosować zamiennie z innymi producentami. 

Siłowniki zgodne z ISO
Siłowniki zgodne z ISO

Autor:
Inter Trade Sp. z o.o.
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także