Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-06-26   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-26
AI w służbie produkcji
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

W Europejskim Synchotronie ESRF w Grenoble przeprowadzono eksperyment rentgenowski, dzięki któremu wykazano skuteczność akustycznego monitoringu szwów spawanych laserowo w czasie rzeczywistym.

Spawanie laserowe jest procesem wykorzystywanym do łączenia metali i tworzyw termoplastycznych, który jest szczególnie popularny w zautomatyzowanej produkcji, jak np. przemysł motoryzacyjny. Wykazuje on niezwykłą precyzję i szybkość, co czyni go jeszcze bardziej popularnym.

Jednakże do tej pory jakość szwu można było zbadać jedynie za pomocą promieni rentgenowskich, metod analizy magnetycznej lub retrospektywnie. Kluczowe zatem było wynalezienie sposobu na monitorowanie procesu w czasie rzeczywistym.

Naukowcy pod przewodnictwem Kiliana Wasmera wykryli i udokumentowali moment niestabilności w spawaniu laserowym z głęboką penetracją. W tym celu użyli niedrogiego czujnika akustycznego i wiązki laserowej. Dane są analizowane w ciągu zaledwie 70 milisekund za pomocą sztucznej inteligencji.

Proces ten może być wykorzystywany nie tylko do spawania laserowego, ale także do kontroli jakości metalowych części drukowanych w 3D. 

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; echxplore.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także