
W Europejskim Synchotronie ESRF w Grenoble przeprowadzono eksperyment rentgenowski, dzięki któremu wykazano skuteczność akustycznego monitoringu szwów spawanych laserowo w czasie rzeczywistym.
Spawanie laserowe jest procesem wykorzystywanym do łączenia metali i tworzyw termoplastycznych, który jest szczególnie popularny w zautomatyzowanej produkcji, jak np. przemysł motoryzacyjny. Wykazuje on niezwykłą precyzję i szybkość, co czyni go jeszcze bardziej popularnym.
Jednakże do tej pory jakość szwu można było zbadać jedynie za pomocą promieni rentgenowskich, metod analizy magnetycznej lub retrospektywnie. Kluczowe zatem było wynalezienie sposobu na monitorowanie procesu w czasie rzeczywistym.
Naukowcy pod przewodnictwem Kiliana Wasmera wykryli i udokumentowali moment niestabilności w spawaniu laserowym z głęboką penetracją. W tym celu użyli niedrogiego czujnika akustycznego i wiązki laserowej. Dane są analizowane w ciągu zaledwie 70 milisekund za pomocą sztucznej inteligencji.
Proces ten może być wykorzystywany nie tylko do spawania laserowego, ale także do kontroli jakości metalowych części drukowanych w 3D.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; echxplore.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Frezowanie tworzyw sztucznych – najważniejsze zagadnienia
Tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie w niemal każdej dziedzinie naszego życia ze względu na swoje doskonałe właściwości mechaniczne,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-