Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-11-10 | Ostatnia aktualizacja: 2009-11-10
Automatyczne polerowanie laserowe

Automatyczne polerowanie laserowe
Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Institute for Laser Technology (ILT) w Aachen opracowali metodę automatyzacji polerowania. Dr inż. Edgar Willenborg wyjaśnia: „Nie polerujemy powierzchni ręcznie z wykorzystaniem materiałów ściernych. Zamiast tego wykorzystujemy laser. Jego wiązka topi powierzchnię metalu do głębokości ok. 50-100 mikrometrów. Napięcie powierzchniowe powoduje, że ciekły metal rozpływa się równo i ustala gładko.”
Jak w przypadku konwencjonalnego szlifowania i polerowania, proces odbywa się z rosnącą gładkością. Początkowo powierzchnia stapiana jest do głębokości ok. 100 mikrometrów, następnie głębokość jest zmniejszana. Willenborg dodaje: „Możemy zmieniać głębokość topienia za pośrednictwem kilku parametrów: mocy lasera, szybkości przemieszczania wiązki względem powierzchni oraz długości impulsów.”
Polerowanie laserowe nie zapewnia tak niskiej chropowatości powierzchni jak zabieg ręczny (Ra = 5nm w stosunku do 50nm z zastosowaniem lasera). Dr Willenborg widzi jednak potencjalny rynek zbytu dla nowego systemu: „Skupimy się na automatyzacji polerowania średniej dokładności: 50nm jest wystarczające dla wielu aplikacji, w tym standardowych form do elementów plastikowych.” Bardzo dokładne polerowanie pozostanie zatem domeną wykwalifikowanych pracowników.
Potencjalne oszczędności z zastosowania polerowania laserowego i ograniczenie kosztów towarzyszących jest ogromne. Wykwalifikowany pracownik potrzebuje ok. 10-30 minut na wypolerowanie 1cm2 powierzchni, podczas gdy laserowi zajmuje to ok. 1 minuty. Prototyp polerki laserowej został już zbudowany przy współpracy z zakładami Maschinenfabrik Arnold, a dr Willenborg przewiduje, że system będzie gotowy do zastosowań przemysłowych w przeciągu 2 lat. Na międzynarodowych targach Euromold, które odbędą się w dniach 2-5 grudnia 2009 we Frankfurcie, badacze zaprezentują przykładowe powierzchnie trójwymiarowe wypolerowane z wykorzystaniem nowej technologii (hala 8, stanowisko M114).
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Engineer Live

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Chcesz ławo łączyć materiały o różnych właściwościach? Zainwestuj w ręczną...
Dobrze jest mieć alternatywę. Zwłaszcza jeśli chodzi o wydajne spawanie. O wiele lepsza od tradycyjnej, bo dokładniejsza i bardziej ekonomiczna,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-