
Wartość globalnego rynku skanowania laserowego 3D rozwijać się będzie w latach 2011 do 2016 w tempie 8,8 procenta rocznej stopy wzrostu (CAGR). Rynek, w którego skład wchodzą: sprzęt, oprogramowanie oraz usługi, będzie się równolegle bardzo dynamicznie rozwijał w zakresie innowacyjnych produktów, czytamy w najnowszym raporcie '3D Laser Scanning Worldwide Outlook', przygotowanym przez analityków z ARC Advisory Group.
Skanery laserowe 3D badają kształt obiektu i rejestrują dane dotyczące lokalizacji zewnętrznej powierzchni. Technologia ta zyskuje w ostatnim czasie na popularności, szczególnie w takich obszarach, jak: produkcja dyskretna i procesowa, budownictwo, archeologia czy rozrywka.
„Zaawansowanie w obszarze sprzętu, oprogramowania oraz łatwości obsługi obniżyły koszty zakupu i eksploatacji, co przełożyło się na wykorzystanie skanowania 3D w zupełnie nowych zastosowaniach." – stwierdził Ralph Rio z ARC, główny autor raportu. „Doskonalsze oprogramowanie lepiej identyfikuje powierzchnie i konwertuje je do obiektów zgodnych z programami CAD. A to tylko jedna z wielu korzyści jakie nowa technologia niesie użytkownikom." – dodał.
Koszty związane z procesem skanowania laserowego 3D rozkładają się na kilka elementów. Dotyczą one urządzenia skanującego, pracy przy realizacji skanowania oraz późniejszej obróbce. Doskonalsze oprogramowanie oraz wydajniejsze przetwarzanie strumienia danych wpłynęły na znaczące obniżenie kosztów związanych z pracą, szczególnie w zakresie późniejszej obróbki. W efekcie niższe koszty całościowe projektów sprawiają, że częściej okazują się one opłacalne.
Cały rynek skanowania laserowego 3D dzieli się, ze względu na zasięg, na trzy zasadnicze segmenty: bliskiego zasięgu (zwykle poniżej metra); średniego zasięgu (zwykle poniżej 50 metrów); dalekiego zasięgu (zwykle nawet do dwóch kilometrów).
Najszybciej rozwija się, zarówno pod względem ekonomicznym, jaki i technologicznym, segment bliskiego zasięgu. W segmencie średniego zasięgu, urządzenia są stabilne, a oprogramowanie zyskuje wartości dodane. Segment dalekiego zasięgu ma kilka bardzo ciekawych zastosowań, ale urządzenia tego rodzaju charakteryzują się relatywnie wysokimi kosztami.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ARC

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Branża automotive szuka oszczędności. Gdzie znajdzie je najszybciej?
Pandemia, wojna na Ukrainie, wysoka inflacja, kryzys energetyczny, zerwane łańcuchy dostaw, rosnące ceny stali i innych surowców, a także kosztów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-