
Podczas nadchodzących targów Lasys 2012, TRUMPF zaprezentuje innowacyjny system TruLaser Robot 5020, który ma zrewolucjonizować proces cięcia blach.
To tylko jedna z wielu innowacji, dzięki którym laserowy gigant optymalizuje swoje gniazdo z robotem o 6 stopniach swobody. Ostateczne prace nad nim mają zakończyć się jesienią tego roku. Optyka lasera posiada ruchomy obiektyw kolimatora, który automatycznie ogniskuje laser w stopniu zależnym od wykonywanej spoiny, nawet o grubości rzędu milimetrów.
Oznacza to, że Robot TruLaser nie ma trudności ze spajaniem elementów o skomplikowanych kształtach i pozwala na realizację każdego typu spoin. Aby udowodnić zakres możliwości robota, gniazdo produkcyjne wykona cztery różne procesy na żywo podczas targów. System będzie, na przykład ciął, spawał oraz manipulował blaszaną obudową, dając zwiedzającym możliwość zapoznania się z systemem trójwymiarowego cięcia.
Jeśli rozważamy aplikacje wymagające dużej szybkości oraz precyzji, na przykład w przemyśle samochodowym, automatyczne spawanie wykorzystujące optykę laserową do pozycjonowanie jest doskonałym rozwiązaniem. W optyce skanera, opracowanej przez Trumpf, poruszają się jedynie lustra, zamiast całej głowicy spawającej. W wyniku tego, bardzo szybko można wykonywać nawet długie szwy. Dzięki nowej optyce, wiązka laserowa koncentruje się w osi roboczej podobnie jak to się dzieje, w przypadku zoom-u w aparacie cyfrowym. Pokaz na żywo będzie miał za zadanie zaprezentować typowe zastosowania w branży automotive. Dwa profile zostaną ze sobą sparowane z pomocą specjalnego uchwytu, a potem pospawane bez udziału dedykowanych kołnierzy.
Gniazdo produkcyjne pozwala również na napawanie oraz regenerację części. Wiąże się to z wprowadzaniem dodatków do stopionego przez laser obszaru. Tworzą się, w ten sposób, powierzchniowe stopy metalurgiczne. Nakładanie się na siebie wielu takich ścieżek pozwala zrealizować gęstą warstwę o określonych właściwościach. Na targach zaprezentowane zostanie ostrze kosiarki, które będzie podczas nich cyklicznie regenerowane i poddawane zużyciu.
System jest bardzo elastyczny i pokazuje jak rozmaite możliwości zastosowań ma wiązka laserowa. Wkrótce zaprezentowane rozwiązanie jest nie tylko innowacyjne, ale także energooszczędne i przyjazne środowisku
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- trumpf

Komentarze (0)
Czytaj także
-
FANUCI – optymalne rozwiązanie do manualnego spawania laserowego
FANUCI jest marką własną firmy Centrum Maszyn CNC. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z liczącymi się producentami z branży...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-