Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-08-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-08-31
Dokładność cięcia laserem

Sposoby i zalety najpopularniejszej i najczęściej rekomendowanej metody

Dokładność cięcia laserem

Jest to jedyna metoda zapewniająca precyzję i szybkość cięcia na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Z tego powodu jest szczególnie doceniana przez przemysł metalurgiczny, zwłaszcza w kontekście wyrobu dużych liczb elementów o tych samych gabarytach i tej samej wymagalnej jakości. Dodajmy, że także jakość cięcia jest na najwyższym możliwym poziomie, co uprawnia do postawienia tezy, iż cięcie laserem nie ma sobie równych w odniesieniu do tradycyjnych metod mechanicznych. Na czym ono polega? Jakie są zalety tego typu obróbki? Jakie można odnieść korzyści? Zapraszamy do lektury

 

Cięcie laserowe, czym jest?

Polega ono na cięciu nawet najbardziej odpornych na obróbkę materiałów za pomocą urządzeń emitujących skoncentrowaną wiązkę promienia światła. Sterowanie numeryczne wiązki pozwala na zaprojektowanie niemal dowolnych kształtów oraz dróg cięcia, które można powielać z takim samym skutkiem w nieskończoność.

Z tych względów ten rodzaj obróbki metali szczególnie przydaje się przy produkcji masowej elementów, których precyzja wykonania jest warunkiem sine qua non powodzenia całej serii wyrobów. Wiązka laserowa przechodzi przez metal, niemal nie powodując skutków ubocznych w postaci odpadów. Nietrudno obliczyć, jakie to daje oszczędności materiałowe i finansowe w danym cyklu produkcyjnym.

Korzystając z uprzejmości firmy JT Stal Serwis Sp. z o.o realizującej zamówienia na cięcie laserem Śląsk mogliśmy przyjrzeć się bliżej zarówno samym procesom cięcia, jak i skomplikowanym urządzeniom wykorzystywanym do tego celu.

 

Cięcie laserowe, na czym polega?

Urządzenie laserowe emitując spolaryzowaną wiązkę światła na materiał, doprowadza do powstania bardzo wysokiej temperatury w miejscu emisji. Proces pozbawiony jest drgań, nie ma także potrzeby pokonywania oporu materii, mowa o zjawiskach charakterystycznych dla cięcia mechanicznego. Właśnie z tych powodów nie dochodzi do zakłóceń w trakcie prowadzenia linii przez zaprogramowane automaty.

Cięcie laserem w Katowicach przez JT Stal Serwis przebiega płynnie i niezwykle szybko. Metal, na który pada wiązka, topi się w ciągu kilku sekund, po czym następuje samoistne rozdzielenie powierzchni znajdujących się po obu stronach wiązki. Przypomnijmy, że trasa promienia jest wcześniej zaprogramowana, zatem nie ma mowy o odstępstwie od ustalonej geometrii cięcia.

Metoda nie jest skierowana jedynie do producentów niewielkich elementów. Delegowany przedstawiciel JT Stal Serwis Sp. z o.o wskazał nam stoły robocze o wymiarach 2000 × 8000 mm będące na wyposażeniu laserów wielkogabarytowych, których możliwości cięcia sięgają nawet 30 mm grubości stali czarnej, nierdzewnej i aluminium.

 

dokladne-ciecie.jpg

 

Cięcie laserem, korzyści

Jednym z niepodważalnych atutów technologii laserowej jest wyeliminowanie czynnika ludzkiego na etapie cięcia. Precyzja oraz brak ingerencji z zewnątrz powodują, iż nie dochodzi do konieczności poprawek i korekt.

Zalety zastosowania lasera:

  • precyzja;

  • niska chropowatość;

  • brak wpływu na strukturę materiału;

  • szybkość;

  • powtarzalność;

  • redukcja masy odpadowej.

Usługi cięcia oraz wycinania laserem nie dotyczą jedynie powierzchni płaskich. Możliwa jest także obróbka profili i rur. W każdym przypadku nie ma potrzeby wygładzania krawędzi, co znacząco wpływa na skrócenie czasu trwania całego procesu.

Niezależnie od tego, czy cięcie leserem odbywa się na wielkich powierzchniach, czy też niemal mikroskopijnych obiektach, urządzenia laserowe operują z taką samą skutecznością. W przypadku firmy JT Stal Serwis Sp. z o.o nie ma także znaczenia lokalizacja podmiotów gospodarczych, do których kierowana jest oferta współpracy. Firma świadczy swoje usługi na terenie całego kraju, w tym mieści się także dostawa najwyższej jakości materiałów. Wystarczy tylko bezpłatny kontakt z przedstawicielem firmy.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
jtstalserwis.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także