Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-06-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-06-24
Jakie czujniki położenia tłoka wybrać?
Jakie czujniki położenia tłoka wybrać?

Największe przedsiębiorstwa w wielu zróżnicowanych gałęziach przemysłu wykorzystują dzisiaj w swojej pracy pneumatykę. Tego rodzaju układy są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne w stosowaniu i dość tanie - wszystko to sprawiło, że zainteresowanie nimi ze strony użytkowników bardzo wzrosło. Jednocześnie należy pamiętać, że rozwiązanie wymaga doboru odpowiednich elementów, które umożliwią jego prawidłową pracę. Wśród wielu niezbędnych części warto wymienić czujniki położenia tłoka. Jakie ich rodzaje wyróżniamy? Na które warto się zdecydować?

Czujniki położenia tłoka to podstawowe elementy każdego układu pneumatycznego. Ich obecność jest niezbędna do prawidłowego działania danego rozwiązania. Jak łatwo się domyślić, to część odpowiadająca za monitorowanie położenia tłoka w siłowniku. Ten wytwarza pole magnetyczne, co umożliwia mu wbudowany magnes - w momencie znalezienia się pod czujnikiem, dochodzi do jego przesterowania. Przekonaj się, jakie istnieją rodzaje, poznaj ich zalety i sprawdź, które czujniki położenia tłoka warto wybrać. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat.

Jakie czujniki położenia tłoka wyróżniamy?

Obecnie najważniejszym czynnikiem rozróżniającym czujniki położenia tłoka jest ich konstrukcja. Różnice w budowie i - co za tym idzie - zasadzie działania sprawiają, że wyróżniamy:

Czujniki kontaktronowe - najważniejsze informacje

Podstawą działania takiego rozwiązania jest tzw. kontaktron. To wbudowany w nie specjalny element stykowy, który umożliwia zamknięcie obwodu elektrycznego, gdy znajdzie się w polu magnetycznym. Dzięki niemu do wejść sterowników podane jest napięcie i prąd. To element, który znajdziemy we wszystkich siłownikach, niezależnie od ich rodzaju i pochodzenia. Czujniki kontaktronowe najczęściej dostępne są w wersji NO (normalnie otwartej).

Jakie zalety mają czujniki kontaktronowe? Przede wszystkim doceniamy je za uniwersalność i możliwość zastosowania we wszystkich typach siłowników, bez względu na napięcie i rodzaj prądu. Należy podkreślić, że mogą one przenosić duże obciążenia prądowe. Pozwalają na bezpośrednie sterowanie cewkami elektrozaworów i przekaźników, dają możliwość szeregowego łączenia i umożliwiają wykorzystywanie w warunkach trudnych pod względem temperatury i zapylenia. Nie bez znaczenia pozostaje również ich korzystna cena.

Czujniki elektroniczne (półprzewodnikowe) - najważniejsze informacje

W tego rodzaju rozwiązaniach nie znajdziesz elementu stykowego. Czujniki elektroniczne wykorzystują element półprzewodnikowy, który wywołuje tzw. efekt Halla. W prostopadłym polu magnetycznym umieszony jest przewodnik, w którym dochodzi do pojawienia się różnicy potencjałów. Tego rodzaju czujniki położenia tłoka są powszechnie stosowane w układach ze sterownikami PLC. Można wybrać wersję NO lub NZ (normalnie zamkniętą).

Co sprawia, że użytkownicy wybierają czujniki elektroniczne? Przede wszystkim okazuje się, że cechuje je znacznie większa trwałość i niezawodność w działaniu. Dają one gwarancję generowania jednego sygnału. Można wykorzystywać je w układach wyposażonych w siłowniki PLC, bez względu na ich rodzaj i producenta. Użytkownicy doceniają także możliwość stosowania w dwóch wersjach - NO i NZ.

Inny podział czujników położenia tłoka

Warto wiedzieć, że czujniki położenia tłoka są również podzielone pod względem profilu rowka w siłowniku. Tym samym wyróżniamy:
• czujniki do rowka C - okrągłe,
• czujniki do rowka T - teowe,
• czujniki typu "jaskółczy ogon", które były stosowane w siłownikach starszej konstrukcji,
• czujniki do montażu na prętach ściągających siłowniki.

Jak wybrać czujniki położenia tłoka?

Jakie czujniki położenia tłoka wybrać? Należy pamiętać, że prawidłowy wybór sprawia, że układ pneumatyczny działa w sposób prawidłowy. Tymczasem uzależniony jest on od wielu indywidualnych czynników, których nie można bagatelizować. Właśnie dlatego warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą firmy Inter Trade. Sprzedawcy dysponują ogromną wiedzą branżową, a ich wieloletnia praca z klientem pozwala wierzyć, że są w stanie dobrać rozwiązania dla każdego przedsiębiorstwa. Z pewnością z ich wsparciem spośród szerokiego asortymentu sklepu wybierzesz czujniki położenia tłoka odpowiadające twoim potrzebom.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także