
Większość laserów wykorzystywanych przez dzisiejszy przemysł zbudowana jest z materii nieorganicznej. Mają one znacznie lepszą żywotność od swoich organicznych odpowiedników opartych o materiały węglowe. Są jednak przy tym o wiele bardziej kosztowne i skomplikowane, a ponadto każdorazowo ogranicza je zakres długości emitowanych fal. Niewątpliwie rozwój trwalszych laserów organicznych ożywiłby technologiczny rynek, a jak się okazuje pewien europejski zespół badawczy jest całkiem blisko zaoferowania taniego i łatwo zastępowalnego urządzenia tego typu.
Korzystając z drukarki atramentowej współpracującej z tradycyjnym atramentem zmieszanym z odpowiednim barwnikiem, naukowcy wydrukowali kwadratowe piksele na kwarcowym szkiełku. Ponieważ drukarki atramentowe mogą drukować precyzyjnie na małym obszarze bez stosowania jakichkolwiek masek, proces jest niezwykle wydajny.
W ten sposób została stworzona, tak zwana laserowa kapsułka, która dzięki każdemu nadrukowanemu na nią pikselowi wzmacnia wiązkę przepuszczonego przez nie światła. W przypadku, gdy w naturalny sposób podda się degradacji w łatwy sposób może zostać wymieniona.
Naukowcy wierzą, że gdy jej produkcja osiągnie poziom masowy, koszt wykonania pojedynczej sztuki wyniesie zaledwie kilka centów. Zmiana barwy opartego o nią lasera byłaby niezwykle prosta – wystarczyłoby użyć do druku innego barwnika. Badacze mają również nadzieję, że ich wynalazek w niedalekiej przyszłości zostanie wykorzystany do przesyłania danych w krótkich włóknach światłowodowych oraz jako narzędzie do analizy chemicznej lub biologicznej.
Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Paryżu, Ecole Nationale Supérieure des Mines de Saint Etienne oraz węgierskie SEMILAB. Technologia została natomiast szerzej opisana w artykule niedawno opublikowanym na łamach Journal of Applied Physics.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Recykling materiałów kompozytowych w obliczu racjonalnego gospodarowania...
Nie sposób wymienić wszystkich zalet materiałów kompozytowych. Są wytrzymałe, lekkie oraz łatwe w użytkowaniu i konserwacji. Jednak ze względu na...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-