Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-06-22 | Ostatnia aktualizacja: 2010-06-22
Kompozyt diamentowo - ceramiczny do budowy pomp

Kompozyt diamentowo - ceramiczny do budowy pomp
DiaCer zastosowany może być w produkcji komponentów do pomp narażonych na duże obciążenia. Kompozyt zbudowany jest z azotku krzemu lub ceramiki węglikowej, które naukowcy z Fraunhofer Institute zmodyfikowali dla firmy Ceramic Technologies and Systems IKTS w taki sposób, aby można było nakładać na niego powłokę diamentową.
Technologia otrzymywania kompozytu polega na tym, że komponent umieszczamy w reaktorze próżniowym pracującym w technologii HW-CVD (hot wire - chemical vapour deposition – chemiczne osadzanie z warstwy gazowej). Następnie komponent poddawany jest działaniu metanu i wodoru. Aby otrzymać powłokę diamentową specjalne pręty tantalowi utrzymywane są w odstępach czasu tylko na długości kilku centymetrów nad pokrywanym elementem. Pręty są podgrzewane dopóki nie zaczną się żarzyć. Proces ten aktywuje obecne w reaktorze gazy tak, że węgiel osadza się w postaci krystalicznej diamentu.
Powłokę przetestowano do pokrywania uszczelnień pomp pracujących z trudnymi mediami takimi jak mieszanina oleju, piasku i gazów. Dzięki temu podwyższono trwałość różnych komponentów od 4 do 1000 razy.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- fraunhofer.de

Komentarze (0)
Czytaj także
-
TECHJET – tnij, zarabiaj, oszczędzaj dzięki MEGAJET
Niewiele jest tak dużych waterjetów w Polsce. To prawdziwe olbrzymy. Ich długość może dochodzić nawet do 50 metrów. Standardowo wyposażone w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-