
Naukowcy z Northeastern University w Bostonie stworzyli MesoGlue. Jest to klej, który łączy ze sobą dwa metale lub inne materiały w temperaturze pokojowej. Zaprojektowany przez zespół kierowany przez profesora Hanchen Huanga, MesoGlue składa się z mikroskopijnych nanoprętów z metalowym rdzeniem. Część z nich pokrytych jest indem, inne zaś galem.
Sąsiednie powierzchnie dwóch elementów łączone są właśnie za ich pośrednictwem. Warstwa prętów powlekanych indem nakłada sią na te pokryte galem. W obu przypadkach pręty wystają poza obręb łączonej powierzchni, co przywodzi na myśl szczotkę do włosów. Podobnie jak w przypadku wynalazku, gdy połączymy ze sobą dwie szczotki, przybierają one sztywną formę. Dzieje się tak dzięki odpowiedniemu doborowi szerokości szczelin pomiędzy elementami czeszącymi.
Ponadto gdy ind oraz gal się spotkają, zaczynają tworzyć ciecz. Następnie metalowe rdzenie prętów reagują z tak powstałą cieczą, utwardzając całość. Wytworzone wiązanie posiada wytrzymałość porównywalną do tradycyjnej spoiny czy lutu. Dodatkowo, w przeciwieństwie do klejów tworzonych na bazie polimerów, MesoGlue przewodzi ciepło oraz prąd elektryczny. Jest także odporny na wilgoć i nie wymaga wstępnego wywierania ciśnienia na łączone materiały.
Obecnie MesoGlue jest wprowadzany na rynek za pośrednictwem spin-offu o tej samej nazwie. Publikacja na temat badań nad klejem została natomiast niedawno opublikowana w czasopiśmie Advanced Materials & Processes.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Szlifierki pneumatyczne - dowiedz się który model jest dla Ciebie!
Szlifierki pneumatyczne to jedne z najpopularniejszych narzędzi z napędem pneumatycznym. Są one powszechnie wykorzystywane w procesach...
-
-
-
-
-