
Zainspirowany technikami origami zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda stworzył metamateriał o samodzielnie składającej się strukturze. Gdy zostanie złożony do płaskiej postaci i wywrze się na niego duży nacisk, po ponownym rozłożeniu jego struktura zostaje zachowana w nienaruszonym stanie.
Trójwymiarowa, cienkościenna konstrukcja może zostać wykorzystana przy tworzeniu reprogramowalnych przedmiotów, których kształt, wielkość i sztywność może pozostawać pod ścisłą kontrolą. Co ciekawe może zostać wykorzystana zarówno w skali nano, jak i w przypadku wielkogabarytowych elementów.
Trójwymiarowa struktura utworzona jest z 64 wytłaczanych sześcianów, posiada 24 powierzchnie i 36 krawędzi. Podobnie jak origami może być składana wzdłuż jej krawędzi. W strukturę wbudowane są siłowniki pneumatyczne, których działanie może być dowolnie programowane, co ma wpływ na jej zewnętrzny kształt.
Naukowcy twierdzą, że skalowalność konstrukcji jest tak wysoka, że w przyszłości może pozwolić na projektowanie dynamicznych struktur, takich jak schrony, budynki adaptacyjne czy składane dachy.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Współczesne złączki pneumatyczne - rodzaje i zastosowanie
Złączki pneumatyczne są nieodłącznym elementem instalacji wykorzystujących sprężone powietrze. Pozwalają na połączenie poszczególnych jej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-