
Naukowcy z University of Texas w Dallas stworzyli nowe struktury wykorzystujące właściwości elektromechaniczne specyficznych nanowłókien, które mogą rozciągać się aż 7-krotnie w stosunku do bazowej długości. Nowy materiał posiada lepsze właściwości od kevlaru, absorbując 98 dżuli na gram w stosunku do zaledwie 80 dżuli, które może przyjąć każdy gram kevlaru.
W badaniu opublikowanym przez ACS Applied Materials and Interfaces naukowcy skręcili ze sobą owe nanowłókna oraz cewki elektryczne. SEM wytworzona w wyniku rozciągania tak stworzonej przędzy jest 10-krotnie silniejsza niż wiązanie wodorowe, które jest uważane za jedną z największych sił występujących pomiędzy cząsteczkami.
Badacze oparli się na swoich poprzednich pracach nad piezoelektrycznymi włóknami kolagenowymi, które mogą prowadzić do stworzenia samoumacniających się materiałów na wzór kości. Naukowcy z Teksasu powielili wcześniej opracowany proces, wykorzystując tym razem nanowłókna i manipulując tworzeniem ładunków elektrycznych. Skutek ich badań to lekki, elastyczny a zaraz niezwykle wytrzymały materiał.
Nowa struktura może służyć za wzmocnienie krytycznych elementów konstrukcji, a w przyszłości może być potencjalnie stosowana w samolotach wojskowych lub innych aplikacjach obronnych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- plastemart

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowoczesne materiały dla energooszczędnych konstrukcji: rola kompozytów
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów...
-
-
-
-
-