
NASA opracowało technologię super-black, która pozwoli zwiększyć czułość instrumentów kosmicznych, bez zmiany ich rozmiarów. John Hagopian, inżynier optyki w NASA Goddard Space Flight Center, wraz ze swoim zespołem zademonstrował technikę wytworzenia jednolitej warstwy nanorurek na platformach o złożonych kształtach. Pozwoli to nanorurkom pokrywać trójwymiarowe elementy.
Po raz pierwszy usłyszeliśmy o powłokach super-black kilka lat temu. Wtedy, jednak możliwe było pokrywanie nanorurkami jedynie płaskich powierzchni. Ograniczenie to mogło zostać przezwyciężone dzięki technice zwanej osadzaniem warstw atomowych (ALD). Znacznie zwiększyło to możliwość zastosowania tego typu powłok. Pozwalają one przede wszystkim hamować rozproszone światło, z którym nie zawsze detektory mogą sobie poradzić.
Odkąd Hagopian pracuje nad tym rozwiązaniem, ciągle stara się znaleźć dla niego nowe zastosowania. Wraz ze swoimi badaczami udało mu się sprawić, by powłoka była w stanie zaobsorpować 99% światła ultrafioletowego, widzialnego, podczerwonego i dalekiej podczerwieni. Taka powłoka jest, więc w stanie prawie nie odbijać światła.
Nanorurki wzrastają na materiałach używanych w przestrzeni kosmicznej bardzo efektywnie. Malutkie luki pomiędzy nimi przechwytują światło, a atomy węgla absorbują fotony. Wielościenna powłoka z nanorurek jest ponad 10 000 razy cieńsza niż ludzki włos.
Dzięki technologii ALD, pokrycie struktur 3D nie sprawia już problemu. Hagopian wyjaśnia, że tradycyjne techniki, które opierają się o natryskiwanie warstwy nanorurek tworzą w efekcie nierówne powierzchnie. ALD pozwala na kontrolę grubości warstwy, dzięki czemu osadzanie nanorurek na skomplikowanych geometriach jest możliwe. NASA współpracuje z Uniwersytetem w Maryland, który specjalizuje się w tej technice.
Zespołowi Hagopiana udało się sprawić by nanorurki rozwinęły się na spreparowanych próbkach materiałów, a obecnie rozglądają się za kolejnymi możliwościami zastosowania tej technologii.
Poniższy film pochodzi z 2010 roku i opisuje prace nad nanorurkami w NASA Goddard Space Flight Center.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Poznajemy praktyczne zastosowanie lasera
Laser od lat wykorzystywany jest w przemyśle do różnego rodzaju prac. Najczęściej spotykamy go przy okazji spawania, wycinania czy grawerowanie...
-
-
-
-
-