Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-11-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-11-19
Naukowcy stworzyli ultracienką wiązkę laserową
Laser Bowtiego
Laser Bowtiego

Naukowcy z Northwestern University opracowali laser, o rozmiarze komórki wirusa, który może pracować w temperaturze pokojowej. Do skupienia wiązki wykorzystuje nanocząsteczki złota, będąc pierwszym, który wykorzystuje strukturę Bowtiego.

W wielu aspektach nanolaser Bowtiego, działa tak samo jak jego tradycyjny odpowiednik, wzmacniając światło poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Podobnie jak w przypadku innych źródeł światła, działanie lasera można oprzeć o emitowanie fotonów, w związku z przechodzeniem elektronów w wyższe stany energetyczne. Skonstruowany przez naukowców laser, tak jak inne, poprzez stymulację elektronów światłem emituje wspomniane cząsteczki o tej samej długości fali (kolor).

Zwykłe lasery do wzmacniania wykorzystują zwierciadła. Przestrzeń pomiędzy nimi to szczelina optyczna. Gdy rozpatrzymy laser Bowtiego, analogiczną szczelinę tworzyć będzie przestrzeń między nanocząsteczkami. Wiąże się z tym potoczne określenie 'bowtie', która określa dimer lub większą grupę identycznych cząsteczek.

Kluczem do tych badań są cząsteczki bowtie, bez których, jak mówią naukowcy, zysk wzmocnienia nie może przezwyciężyć strat. Naukowcy uważają, że w związku, z tym, że technologia wykazuje małe niejednorodności geometryczne, może okazać się stosowalna w rzeczywistych aplikacjach.

Grupa z Northern University wierzy również, że nowy laser jest krokiem w stronę superszyvkich operacji laserowych, poprawiających zdolność przechowywania danych oraz zwiększając jakość używanych dziś czujników.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także