Naukowcy z Shieffield Hallam University oraz TWI połączyli mowoczesną metodę spawania FSW (Friction Stir Welding) oraz starożytną sztukę tworzenia biżuterii Mokume Gane.
Mokume Gane jest to unikalny proces obejmujący spajanie ze sobą różnokolorowych arkuszy metalów w laminowanym kęsie, a następnie obróbce jego zewnętrznych powierzchni, pozwalając ukazać w ten sposób barwne wnętrze.
Efekt wizualny jest zadziwiający, niezależnie od tego, czy do procesu zaangażowano metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, czy, na przykład mosiądz i miedź.
Na początku rozwoju FSW, proces ten uznawano za idealny do łączenia materiałów w podobny sposób.
Prace podjęte przez pracowników Sheffield Hallam University oraz TWI polegały na nowatorskim sposobie wytwarzania warstwowo łączonych metali kolorowych. Obserwując tworzenie tych warstw, TWI mogło sprawdzić, w jaki sposób zachowują się poszczególne metale w swoim sąsiedztwie podczas ich spajania.
Po zakończeniu procesu, wzory tworzone przez naukowców były bardzo powtarzalne, choć nadal wykazywały tendencje do losowego zachowania, dzięki czemu każdy tworzony detal jest wyjątkowy.
Proces FSW pozwala na osiąganie znacznie większych struktur niż techniki Mokume Gane. Może być wykorzystywany, na przykład przy produkcji modeli architektonicznych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- machinery.co.uk

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Centrum Maszyn CNC
Technologia laserowa, tak szeroko stosowana w coraz większej ilości dziedzin przemysłu, daje ogromne możliwości obróbki metalu, w tym także metali...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-