Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-09-29   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-29
Nowe podejście do projektowania
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Produkcja części (additive manufacturing – AM) – inaczej druk trójwymiarowy – to proces wytwarzania warstwa po warstwie poprzez dodawanie i przetwarzanie materiałów. Technologia ta, dzięki możliwości stworzenia części o różnych kształtach i z wielorakich materiałów, ma duży potencjał zrewolucjonizowania istniejących procesów produkcji.

Pełne jego wykorzystanie wymaga jednak zmiany sposobu myślenia projektantów. Nie muszą już oni głowić się, jak dostosować swój projekt, żeby wyeliminować trudności i zminimalizować koszty. Dzięki AM, która ma znacznie mniej ograniczeń, mają więcej swobody. Znalezienie optymalnego projektu, spośród milionów dostępnych, staje się wtedy trudniejszym zadaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne metody i narzędzia.

Naukowcy z SUTF zaproponowali podejście oparte na wyszukiwaniu i optymalizacji projektów na kolejnych etapach procesu projektowania. Najpierw wykorzystali proste obliczeniowo modele zastępcze w celu zawężenie puli. Następnie przeprowadzili optymalizację projektu w oparciu o modele udoskonalone.

Badacze zaprezentowali swoje podejście podczas projektowania ortezy stawu skokowego. Dzięki niej osiągnęli unikalne i korzystne właściwości. Orteza jest bardzo miękka w dopuszczalnym zakresie ruchów, ale poza nim staje się sztywna, co chroni użytkownika.

Główny autor dr Yi Xiong powiedział: "Nasze nowe podejście pozwala projektantom wykorzystać swobodę projektowania w AM i stworzyć bardziej optymalne produkty."

 

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
scienmag.com; eurekalert.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :