
Wykorzystujemy aluminium, aby tworzyć lekkie samoloty, przechowywać napoje gazowane w opakowaniach nadających się do recyklingu albo utrzymać wysoką efektywność energetyczną naszych domów. Teraz, dzięki grupie japońskich naukowców, możliwe, że znajdziemy dla niego nowe zastosowanie – przechowywanie wodoru w ogniwach paliwowych.
Lekkie wodorki, w których atomy wodoru zajmują odstępy między atomami metalu, zostały zaproponowane jako bezpieczny i skuteczny środek do magazynowania wodoru dla pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi. Wodorki wykorzystujące magnez, sód i bor zostały wykonane już wcześniej, jednak nie znalazły praktycznego zastosowania. Wodorek na bazie stopu aluminium posiada bardzo pożądane cechy, ponieważ jest lekki, nietoksyczny i oprócz wodoru nie wydziela lotnych gazów. Do tej pory jednak, nie udało się stworzyć wodorku, który byłby w stanie przechowywać wodór.
Na szczęście, niedawno wspólna grupa badawcza złożona z członków z Japońskiej Agencji Energii Atomowej ogłosiła, że osiągnęła długo oczekiwany cel, tworząc związek o oznaczeniu Al2CuHx. Udało im się uwodornić Al2Cu pod bardzo wysokim ciśnieniem 10 gigapaskali i w wysokiej temperaturze 800°C. Warunki reakcji udało im się określić dzięki synchrotronowemu pomiarowi rentgenowskiemu.
„Mimo, że synteza naszego związku wymaga bardzo ekstremalnych warunków, a zawartość wodoru w stopie jest niska, nasz nowy związek pokazał, że możliwe jest tworzenie tego typu magazynów wodoru.", powiedział Hiroyuki Saitoh, główny autor pracy.
„Na podstawie tego, co dowiedzieliśmy się, wykonując pierwszy krok, planujemy syntezę podobnych materiałów w bardziej umiarkowanych warunkach. Mamy nadzieję, że następcy Al2CuHx okażą się bardzo skuteczni w magazynowania wodoru."
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rdmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-