
IK4-Tekniker przedstawiło na Machine Tool Bienal 2012 w Bilbao wiele przykładów innowacji technologicznych. Sektor obrabiarek, jest to sektor, który po 30 latach doświadczeń, osiągnął wysoki poziom specjalizacji. Przykłady to: bardziej elastyczne i wydajne lasery, roboty zdolne do wykonywania do tej pory do zadań wykonywanych przez rzemieślników oraz systemy do obróbki ultradźwiękiem.
Mając na celu uwidocznienie swoich innowacji, IK4-Tekniker przygotował spektakularną prezentację opartą o 3D-mapping. Technologia ta pozwoliła na wyświetlenie na maszynach ich funkcjonującego wnętrza. Aby ujrzeć prezentację, zwiedzającym potrzebne były specjalne okulary.
Dobrym przykładem możliwości IK4-Tekniker jest stworzenie zintegrowanego prototypowego rozwiązania laserowego. Laserowa zgrzewarka, którą firma zaprojektowała w swej siedzibie, oparta jest o laser z diodą wysokiej mocy.
Spawanie elementów z tworzyw sztucznych z wykorzystaniem światłowodu jest techniką niedawno wprowadzoną do procesów przemysłowych. Metoda ma wiele zalet w stosunku do tradycyjnych. Wyeliminowana została konieczność stosowania klejów chemicznych, zminimalizowane zostały zniekształcenia termiczne w strefie spoiny, a także zwiększono wydajność oraz elastyczność rozwiązania.
Prototyp lasera jest zamontowany na maszynie do mikroobróbki termoplastycznej. Pozwala to na powiązanie technologii w różnych dziedzinach, takich jak uszczelnianie, urządzenia oparte o mikroprzepływy, powłoki antykorozyjne lub w produkcji komponentów samochodów. Laser może być również stosowany do montażu czujników MEMS, stosowanych w produkcji implantów medycznych, takich jak rozruszniki serca, czy aparaty słuchowe.
Automatyzacja systemów produkcyjnych pozwala na całkowitą lub częściową kontrolę nad zrobotyzowanymi stanowiskami. Rezultatem jest zwiększenie produktywności. IK4-Tekniker stara się rozwijać tradycyjne systemy produkcyjne z wykorzystaniem robotyki, mechanizmy produkcji, optymalizację procesów oraz zrównoważone systemy. Dzięki temu można osiągnąć szybszą i bardziej wydajną produkcję.
Obecnie, istotne sektory gospodarki, takie jak automotive, przemysł metalurgiczny oraz spożywczy, włączają w swoje procesy produkcyjne roboty. Niemniej ważne branże, jak np. obuwnicza, nadal stosują w swoich procesach techniki rzemieślnicze. Częściowo dzieje się tak z powodu czynników związanych z mnogością produktów oraz złożonego montażu, jak i samego procesu.
IK4-Tekniker przedstawiło swój projekt Robofoot. To komórka, która przeprowadza operacje produkcyjne oraz kontrolę obuwia. Centrum technologiczne firmy, zdecydowało postawić na rozwój tego przemysłu, ze względu na to, że operacje ręczne można zautomatyzować. Pozwoli to na poprawę warunków pracy oraz na maksymalizację efektywności produkcji.
IK4-Tekniker wierzy, że robotyka może w znacznym stopniu przyczynić się do przezwyciężenia złożoności produkcji oraz zwiększenia produktywności sektora, który do tej pory jest bardzo pracochłonny i stanowi zagrożenie w związku z niskimi cenami na rynkach azjatyckich.
Firma postrzega maszyny oraz proces produkcyjny jako integralną całość, która ma na celu dostarczenie rozwiązań dla wytwarzania. Dlatego też, wśród zaawansowanych technologii, IK4-Tekniker proponuje system obróki za pomocą ultradźwięków. Ten proces może być stosowany w wielu ważnych sektorach gospodarki.
Na biennale, IK4-Tekniker zaprezentowało proces obróbki na stole obrotowym, wykorzystujący fale ultradźwiękowe. Technologia ta to klasyczne toczenie, które wykorzystuje do obróbki drgające narzędzie.
Proces ten ma istotne zalety w porównaniu z innymi procesami obróbki. Zmniejsza się siła cięcia oraz obciążenie cieplne dla komponentu. Tym samym zmniejsza się zużycie narzędzi Technologia ta umożliwia obróbkę materiałów o wysokiej twardości i kruchości, np. ceramiki, metali ciężkich, szkła lub kamienia.
Wykorzystanie tego systemu do procesów toczenia i wiercenia w przemyśle lotniczym i samochodowym zwiększa precyzję wykonania komponentów oraz umożliwia lepsze wykończenie ich powierzchni, uodparniając je na problemy związane ze zmęczeniem materiału oraz naprężeniami wewnętrznymi.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- basqueresearch.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne spawarki laserowe. Dlaczego czas postawić na spawanie światłowodem?
Nowoczesne spawarki laserowe. Dlaczego czas postawić na spawanie światłowodem? Spawarki laserowe to nowoczesność, za którą idzie prostota obsługi,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-