
Internet pełen jest filmów pokazujących humanoidalne roboty niezgrabnie potykające się i upadające.
Ich ruch jest raczej niestabilny, co jest nie tylko problemem dla robota, ale także może uszkodzić bardzo drogi sprzęt. Robotycy radzą sobie z tym, dodając serię kroków korygujących. Kris Hauser chce, żeby roboty mogły same chronić się przed upadkiem.
Hauser, profesor inżynierii materiałowej i komputerowej z Duke mówi: "Jeśli ktoś zostanie popchnięty w kierunku ściany, używa tej powierzchni, aby utrzymać ręce w pozycji pionowej. Chcemy, aby roboty mogły robić to samo. Wierzymy, że jesteśmy jedyną grupą badawczą pracującą nad tym, aby robot dynamicznie wybierał miejsce, w którym należy umieścić dłonie, aby zapobiec upadkowi".
Choć takie zachowanie dla człowieka jest odruchowe, zaprogramowanie robota to zupełnie co innego. Aby usprawnić cały proces, Hauser opracowuje oprogramowanie, które skupi się tylko na stawach biodrowych i barkowych robota. Robot będzie miał za zadanie zidentyfikować płaskie powierzchnie w pobliżu i zaanalizować 3 kąty: stopa-biodro, biodro-ramię i ramię-ręka. Podczas upadku będzie on musiał obliczyć najlepszą kombinację tych kątów, która umożliwi podparcie się.
Obecnie robot podaje informacje o swoim otoczeniu i nie może nawigować samodzielnie. Jednak w niedalekiej przyszłości Hauser planuje stworzyć robota z własnymi czujnikami. "Mam nadzieję, że do końca roku powinniśmy robić eksperymenty z robotem pracującym na żywym torze przeszkód" – powiedział. "Wtedy spróbujemy sprawić, by robot zarówno dynamicznie badał to, co dookoła, jak i chronił się się przed upadkiem w dowolnym środowisku".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ece.duke.edu; techxplore.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dzięki tym rozwiązaniom obniżysz koszty produkcji?
IoT, AI, robotyzacja procesów – to nowoczesne narzędzia, w które inwestuje dziś coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych, borykających się z...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-