Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-08-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Siła sprężonego powietrza
Siła sprężonego powietrza

Współczesny sektor przemysłowy stawia dość wysokie wymagania pod kątem szybkości, efektywności, precyzji produkcji oraz stosowania jak najwyższej jakości komponentów. W niektórych obszarach działalności przemysłowej człowiek nie jest w stanie samodzielnie wykonać niektórych zadań lub też ma zbyt małą wydajność oraz precyzję. Wówczas te zadania przejmują zaawansowane urządzenia wyposażone w siłowniki pneumatyczne.

 

Pneumatyka w pigułce

Pneumatyka to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się prawami rządzącymi przepływem sprężonego powietrza, a patrząc szerzej również techniką napędu oraz sterowania pneumatycznego. Pneumatyka jest obecnie powszechnie wykorzystywana w wielu sektorach przemysłowych za sprawą zastosowania sprężonego powietrza w urządzeniach pneumatycznych do napędu i sterowania maszynami przemysłowymi oraz procesami technologicznymi.

 

Podstawowe rodzaje siłowników pneumatycznych

Siłowniki można podzielić na trzy podstawowe rodzaje, a mianowicie na siłowniki hydrauliczne, elektryczne oraz pneumatyczne. Zajmijmy się jednak tymi ostatnimi na przykładzie konkretnych produktów dostępnych na rynku.

Siłowniki pneumatyczne w Air-Com.pl napędzane są czynnikiem roboczym, którym jest sprężone powietrze. Dochodzi w nich do zamiany energii sprężonego powietrza na energię mechaniczną.  Tego rodzaju elementy to najczęściej urządzenia o działaniu jednostronnym lub dwustronnym.

W urządzeniach jednostronnych czynnik roboczy generuje siłę, która wymusza działanie siłownika tylko w jednym kierunku. W tym przypadku dana aplikacja decyduje o tym, czy wytwarzana siła jest ciągnąca czy też pchająca. Za powrót do położenia wyjściowego w siłowniku odpowiada sprężyna zwrotna.

W siłownikach dwustronnych, jak sama nazwa wskazuje, wytworzona siła wprawia tłok w ruch w obu kierunkach. Tego typu urządzenia wykorzystuje się w aplikacjach, w których niezbędny jest ruch w jedną stronę i z powrotem.

 

Mocne strony siłowników pneumatycznych

Ze względu na wiele istotnych zalet, siłowniki pneumatyczne są obecnie wykorzystywane w praktycznie wszystkich sektorach przemysłowych. Charakteryzują się one przede wszystkim prostą budową oraz łatwością w obsłudze. Ponadto czynnik roboczy, a więc sprężone powietrze, jest powszechnie oraz łatwo dostępne w każdym miejscu i można je stosować wszędzie tam, gdzie na przykład wykorzystanie siłowników elektrycznych z uwagi na brak zasilania elektrycznego nie jest możliwe. Siłowniki pneumatyczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane nawet w ekstremalnie trudnych warunkach, ich praca nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, a działanie i obsługa jest bezpieczna zarówno dla pracowników, jak i całego procesu technologicznego.

 

Szerokie zastosowanie

Siłowniki pneumatyczne wykorzystuje się m.in.: w budownictwie, górnictwie, przemyśle chemicznym i energetycznym, służbie zdrowia, rzemiośle, przy obróbce drewna, w hutach i odlewniach, przemyśle tworzyw sztucznych, w rolnictwie i leśnictwie, w przemyśle spożywczym i restauracyjnym czy też w przemyśle papierniczym.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
air-com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.