
Jednym z wyzwań dla laserowego spawania stali z aluminium jest unikanie powstawania w spawie twardych i kruchych faz międzymetalicznych. Fazy te powstają bardzo często, gdy żelazo i aluminium nie są w stanie dobrze się ze sobą połączyć. Naukowcy z Laser Zentrum Hannover (LZH) wraz z partnerami projektowymi pracuje nad metodami pomiarowymi, które pozwolą uniknąć występowania takich wtrąceń.
Zespół inżynierów skupi się głównie na testowaniu spektroskopowej kontroli głębokości spawania, która działa w oparciu o pomiar poziomu emisji plazmy. Technologia ta stosowana jest już przez LZH do oceny jakości płaskich zgrzein. Teraz jej zastosowanie ma zostać poszerzone w odniesieniu do struktur trójwymiarowych.
Badacze wezmą także pod lupę czujnik wykonany przez firmę Precitec, który może bezpośrednio mierzyć głębokość kapilar. Zaangażują się również w prace nad procesem kontroli termowizyjnej ze swoim partnerem InfraTec oraz nieinwazyjną analizą próbek termograficznych przygotowaną przez Inpro.
W ramach wspólnego projektu współpracę z LZH podjęły ponadto: Volkswagen AG, Scherdel Marienberg, MATFEM, LUNOVU Integrated Solutions, Brandenburski Uniwersytet Technologiczny, Fraunhofer IWS, TRUMPF, ASTOR Schneidwerkzeuge, ThyssenKrupp Steel Europe, Bond-laminates GmbH oraz Sapa Aluminium Profile.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- industrial-lasers

Komentarze (0)
Czytaj także
-
FANUCI – optymalne rozwiązanie do manualnego spawania laserowego
FANUCI jest marką własną firmy Centrum Maszyn CNC. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z liczącymi się producentami z branży...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-